Bap/Paradigms/to walk/Pst

From ProAlKi

Jump to: navigation, search

Intransitives Past


Positive Negative
1s kolkonkonaaa/1ŋŋng
1de kolkonkonaaa/1cicici/1akaka
1pe kolkonkoninininkakaka
1di kolkonkonaaa/1cicici/1
1pi kolkonkonininin
2s tikolkonkonaaa/1
2d tikolkonkonaaa/1cicici/1
2p tikolkonkonininin
3s kolkonkonaaa/1
3d kolkonkonaaa/1cicici/1
3p mi/1kolkonkonaaa/1


1s manmanmankonkonkonŋaŋanga
1de manmanmankonkonkondadadaccici/1akaka
1pe manmanmankonkonkondadadaŋininkakaka
1di manmanmankonkonkondadadacicici/1
1pi manmanmankonkonkondadadaninin
2s manmanmantikonkonkondadada
2d manmanmantikonkonkondadadacicici/1
2p manmanmantikonkonkondadadaninninnin
3s manmanmankonkonkon
3d manmanmankonkonkoncicici/1
3p manmanmankonkonkonmi/1dadada


HelpMinimiseRefresh Color Switcher v0.9rc1 Beta

Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Help
Templates
Toolbox