Comparison Pages/Details

From ProAlKi

Jump to: navigation, search
Comparison Page Language Description
Aph/Paradigms/to all Athpare All paradigms
Aph/Paradigms/to beat Athpare Transitive paradigms (to beat)
Aph/Paradigms/to beat/Variant Athpare Alternative forms of the transitive paradigms (to beat)
Aph/Paradigms/to beat/all Npst Athpare Non-Past variants of to beat (transitive)
Aph/Paradigms/to beat/all Pst Athpare Past variants of to beat (transitive)
Aph/Paradigms/to go Athpare Intransitives
Arp/Paradigms/AI/AO Arapaho A comparison of the two AI paradigms to dance and to be strong in the affirmative order
Arp/Paradigms/TA/AO Arapaho A comparison of the two TA paradigms to see and to chop up in the affirmative order
Arp/Paradigms/TA/CO/Iter Arapaho A comparison of the two TA paradigms to see and to chop up in the conjunct order, iterative
Arp/Paradigms/TA/CO/Subj Arapaho A comparison of the two TA paradigms to see and to chop up in the conjunct order, subjunctive
Arp/Paradigms/TA/NAO Arapaho A comparison of the two TA paradigms to see and to chop up in the non-affirmative order
Arp/Paradigms/TI/AO Arapaho A comparison of the two TI paradigms to see sth. and to find sth. in the affirmative order
Arp/Paradigms/to AOCO Arapaho A comparison of to see (TA) in the affirmative and conjunct order, subjunctive.
Arp/Paradigms/to all Arapaho All Arapaho paradigms (one verb for each paradigm type)
Arp/Paradigms/to all/AO Arapaho Paradigms of the Arapaho affirmative order (AO), taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to all/CO/Iter Arapaho Paradigms of the Arapaho conjunct order, iterative taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to all/CO/Subj Arapaho Paradigms of the Arapaho conjunct order, subjunctive mode taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to all/NAO Arapaho Paradigms of the Arapaho non-affirmative order (NAO) in the negative taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to be yellow Arapaho Paradigms of the Arapaho inanimate intransitive (II) verb níhooyóó 'to be yellow', taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to chop up Arapaho Paradigms of the Arapaho transitive animate (TA) verb cíhʔoh 'to chop up sth.', taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to dance Arapaho Paradigms of the Arapaho animate intransitive (AI) verb betéee 'to dance', taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to see Arapaho TA and TI to see (all orders)
Arp/Paradigms/to see/TA Arapaho Paradigms of the Arapaho transitive animate (TA) verb nóóhow 'to see (someone)', taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to see/TI Arapaho Paradigms of the Arapaho transitive inanimate (TI) verb noohóót 'to see (something)', taken from Cowell / Moss (2008)
Bap/Paradigms/to all Bantawa All paradigms
Bap/Paradigms/to all/Neg Bantawa Negatives
Bap/Paradigms/to all/NpstPos-PstNeg Bantawa Non-Past (positive) vs. Past (negative)
Bap/Paradigms/to take Bantawa All tranisitves
Bap/Paradigms/to take/Neg Bantawa Transitives Negative
Bap/Paradigms/to take/Npst Bantawa Transitives Non-Past
Bap/Paradigms/to take/Pos Bantawa Transitives Positive
Bap/Paradigms/to take/Pst Bantawa Transitives Past
Bap/Paradigms/to walk Bantawa All intransitives
Bap/Paradigms/to walk/Neg Bantawa Intransitives Negative
Bap/Paradigms/to walk/Npst Bantawa Intransitives Non-Past
Bap/Paradigms/to walk/Pos Bantawa Intransitives Positive
Bap/Paradigms/to walk/Pst Bantawa Intransitives Past
Bhj/Paradigms/to all/H Bahing Older Bahing Non-Past + Past
Bhj/Paradigms/to all/H/I Bahing Older Bahing Intransitives Non-Past & Past
Bhj/Paradigms/to all/H/I/S Bahing Older Bahing Intransitives Non-Past & Past (with stems)
Bhj/Paradigms/to all/H/S Bahing Older Bahing Non-Past & Past (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/H/T Bahing Older Bahing Transitives Non-Past & Past
Bhj/Paradigms/to all/H/T/S Bahing Older Bahing Transitives Non-Past & Past (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/HM Bahing All paradigms of Old + New
Bhj/Paradigms/to all/HM/I Bahing Old + New Bahing Intransitives
Bhj/Paradigms/to all/HM/Npst Bahing Old + New Non-Past
Bhj/Paradigms/to all/HM/Pst Bahing Old + New Past
Bhj/Paradigms/to all/HM/T Bahing Old + New Transitives
Bhj/Paradigms/to all/M Bahing All paradigms of Newer Bahing
Bhj/Paradigms/to all/M/I Bahing Newer Bahing Intransitives
Bhj/Paradigms/to all/M/I/S Bahing Newer Bahing Intransitives (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/M/S Bahing All paradigms of Newer Bahing (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/M/T Bahing Newer Bahing Transitives
Bhj/Paradigms/to all/M/T/S Bahing Newer Bahing Transitives (with verb stems)
Bla/Paradigms/to all Blackfoot All Blackfoot paradigms
Bla/Paradigms/to bite Blackfoot Overview of the siksi paradigms
The root siksi takes different finals to form AI, TI and TA stems.
Bla/Paradigms/to bite/AI Blackfoot
Bla/Paradigms/to bite/II Blackfoot
Bla/Paradigms/to bite/TA Blackfoot
Bla/Paradigms/to bite/TI Blackfoot
Byw/Paradigms/to all Belhare All paradigms
Byw/Paradigms/to come Belhare All intransitives
Byw/Paradigms/to tell Belhare All transitives (to tell)
Chy/Paradigms/to all Cheyenne All Paradigms on one page
Chy/Paradigms/to all/CO Cheyenne All CO Paradigms on one page
Chy/Paradigms/to all/IO Cheyenne All IO Paradigms on one page
Chy/Paradigms/to see Cheyenne All vóosan Paradigms on one page
Chy/Paradigms/to see/AI Cheyenne All vóosan Paradigms on one page - Animate Intransitive
Chy/Paradigms/to see/TA Cheyenne All vóosan Paradigms on one page - Transitive Animate
Chy/Paradigms/to see/TI Cheyenne All vóosan Paradigms on one page - Transitive Inanimate
Cre/Paradigms/to all Cree All Cree paradigms on one page
Cre/Paradigms/to all/CO Cree All conjunct order paradigms on one page
Cre/Paradigms/to all/IO Cree All independent order paradigms
Cre/Paradigms/to be red Cree
Cre/Paradigms/to frighten Cree
Cre/Paradigms/to run Cree
Cre/Paradigms/to see Cree
Ctn/Paradigms/to laugh Chintang All intransitives
Ctn/Paradigms/to laugh/Neg Chintang
Ctn/Paradigms/to laugh/Npst Chintang
Ctn/Paradigms/to laugh/Pos Chintang
Ctn/Paradigms/to laugh/Pst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet Chintang All intransitive and transitive forms for to meet.
Ctn/Paradigms/to meet/I Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/I/Neg Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/I/Npst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/I/Pos Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/I/Pst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/Neg Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/Npst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/Pos Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/Pst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T/Neg Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T/Npst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T/Pos Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T/Pst Chintang
Dus/Paradigms/to all Dumi
Dus/Paradigms/to all/I Dumi
Dus/Paradigms/to all/T Dumi
Dus/Paradigms/to get up Dumi
Dus/Paradigms/to see Dumi
Emg/Paradigms/to all Mewahang
Emg/Paradigms/to all/I Mewahang
Enf/Paradigms/to all Forest Enets
Jee/Paradigms/to all Jero
Jee/Paradigms/to all/A Jero All Āmbote paradigms
Jee/Paradigms/to all/I Jero All intransitives
Jee/Paradigms/to all/T Jero All transitives
Kbc/Paradigms/to all Kadiwéu
Kbc/Paradigms/to all/I Kadiwéu
Kbc/Paradigms/to all/I/Unacc Kadiwéu
Kbc/Paradigms/to all/I/Unerg Kadiwéu
Kbc/Paradigms/to all/T Kadiwéu
Kca/Paradigms/to X Khanty
Kca/Paradigms/to X/Def Khanty
Kca/Paradigms/to X/Indef Khanty
Kkt/Paradigms/to X Kohi
Kkt/Paradigms/to X/I Kohi Intransitive Non-Past and Past paradigms.
Kkt/Paradigms/to X/T Kohi Transitive Non-Past and Past paradigms.
Kkt/Paradigms/to X/Tenses Kohi Non-Past and Past paradigms.
Kle/Paradigms/to all Kulung
Kle/Paradigms/to all/Pos Kulung All positive paradigms of Kulung.
Kle/Paradigms/to all/Pst Kulung Negative and Positive Past paradigms.
Kle/Paradigms/to all/Pst/T Kulung Transitive positive and negative past forms.
Kle/Paradigms/to fly Kulung Intransitive non-past, past, positive and negative forms for to fly.
Kle/Paradigms/to fly/Pst Kulung Intransitive positive and negative forms for to fly.
Kle/Paradigms/to hit Kulung Transitive (to hit) non-past, past and negative past.
Kle/Paradigms/to hit/Alt Kulung Transitive (to hit), alternative analysis
Kle/Paradigms/to smell Kulung Non-Past, past, negative and positive intransitive forms for to smell.
Kle/Paradigms/to smell/Pst Kulung Intransitive positive and negative past forms for to smell.
Kun/Paradigms/to X Kunama Transitive and (the two) intransitive Kunama paradigms
Kyh/Paradigms/to all Karuk Macaulay (1992,2000)
Lif/Paradigms/to all Limbu
Lif/Paradigms/to all/Npst Limbu All non-past paradigms.
Lif/Paradigms/to all/Pos Limbu All positive paradigms
Lif/Paradigms/to all/Pst Limbu All past paradigms.
Lif/Paradigms/to return Limbu All intransitives (nu:ŋmaʔ 'to return') by tense and polarity
Lif/Paradigms/to return/Npst Limbu Intransitive non-past positive and negative forms.
Lif/Paradigms/to return/Pst Limbu Intransitive past positive and negative forms.
Lif/Paradigms/to return/Tenses Limbu All intransitives (nu:ŋmaʔ 'to return') by polarity and tense
Lif/Paradigms/to teach Limbu All transitives (huʔmaʔ 'to teach') by tense and polarity
Lif/Paradigms/to teach/Npst Limbu Transitive non-past positive and negative forms.
Lif/Paradigms/to teach/Pst Limbu Transitive past positive and negative forms.
Lrr/Paradigms/to all Lohorung
Lrr/Paradigms/to all/I Lohorung Intransitives
Lrr/Paradigms/to all/Neg Lohorung Intransitive negative non-past and past paradigms.
Lrr/Paradigms/to all/T Lohorung Transitive non-past and past paradigms.
Mez/Paradigms/to X Menominee Abstract affix paradigms - IO and CO
Mez/Paradigms/to X/IO Menominee Abstract affix paradigms - independent order
Mez/Paradigms/to all Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO/AI Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO/II Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO/TA Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO/TI Menominee
Mez/Paradigms/to all/II Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO/AI Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO/II Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO/TA Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO/TI Menominee
Mez/Paradigms/to call Menominee
Mez/Paradigms/to embark Menominee
Mez/Paradigms/to fetch Menominee
Mez/Paradigms/to see Menominee
Mia/Paradigms/to all Miami-Illinois All Miami-Illinois paradigms
Mia/Paradigms/to all/CO Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/CO/AI Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/CO/TA Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/IO Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/IO/AI Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/IO/TA Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/IO/TI Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to look at Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to look at/TA Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to look at/TI Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to play Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to play/CO Miami-Illinois
Mic/Paradigms/to all Micmac All Micmac paradigms
Mic/Paradigms/to all/AI Micmac
Mic/Paradigms/to all/TA Micmac
Mns/Paradigms/to all Mansi
Mns/Paradigms/to all/Def Mansi
Mns/Paradigms/to all/Def/Npst Mansi
Mns/Paradigms/to all/Def/Pst Mansi
Mns/Paradigms/to all/Indef Mansi
Mns/Paradigms/to all/Indef/Cond Mansi
Mns/Paradigms/to all/Indef/Npst Mansi
Mns/Paradigms/to all/Indef/Pst Mansi
Mns/Paradigms/to live/Indef Mansi
Myv/Paradigms/to all Mordvin
Myv/Paradigms/to see Mordvin
Myv/Paradigms/to see/Def Mordvin
Myv/Paradigms/to see/Indef Mordvin
Nio/Paradigms/to all Nganasan
Nio/Paradigms/to kill Nganasan
Oji/Paradigms/to all Ojibwe All Ojibwe paradigms on one page
Oji/Paradigms/to all/CO Ojibwe Conjunct Order
Oji/Paradigms/to all/CO/AI Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/CO/II Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/CO/TA Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/CO/TI Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/IO Ojibwe Independent Order
Oji/Paradigms/to all/IO/AI Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/IO/AIO Ojibwe Animate Intransitive plus Object
Oji/Paradigms/to all/IO/II Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/IO/TA Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/IO/TI Ojibwe
Oji/Paradigms/to arrive Ojibwe
Oji/Paradigms/to be big Ojibwe
Oji/Paradigms/to be big/II Ojibwe
Oji/Paradigms/to give Ojibwe
Oji/Paradigms/to give/AIO Ojibwe
Oji/Paradigms/to give/TA Ojibwe
Oji/Paradigms/to make a fire Ojibwe
Oji/Paradigms/to see Ojibwe
Oji/Paradigms/to see/TI Ojibwe
Pot/Paradigms/to all Potawatomi All Potawatomi paradigms
Pot/Paradigms/to all/CO Potawatomi All Potawatomi paradigms -- Conjunct Order
Pot/Paradigms/to all/CO/AI Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/CO/II Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/CO/TA Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/CO/TI Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/IO Potawatomi All Potawatomi paradigms -- Independent Order
Pot/Paradigms/to all/IO/AI Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/IO/II Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/IO/TA Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/IO/TI Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/TA Potawatomi Transitive Animate (IO vs. CO)
Pot/Paradigms/to be round Potawatomi
Pot/Paradigms/to see Potawatomi Independent-indicative order paradigms of the Potawatomi verb "to see", taken from Anderson (1992)
Pqm/Paradigms/to all Passamaquoddy All Passamaquoddy paradigms
Pqm/Paradigms/to all/CO Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/CO/AI Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/CO/TA Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/CO/TI Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/IO Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/IO/AI Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/IO/TA Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/IO/TI Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to dwell there Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to help Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to see/TI Passamaquoddy
Pum/Paradigms/to all Puma All intransitive and transitive forms.
Pum/Paradigms/to all/Npst Puma Intransitive positive & negative and a transitive non-past paradigm.
Pum/Paradigms/to all/Pst Puma Intransitive positive & negative and a transitive past paradigm.
Pum/Paradigms/to all/T/Npst Puma Transitive non-past paradigms for to see and to give.
Pum/Paradigms/to all/T/Pos Puma Transitive non-past vs. past paradigms.
Pum/Paradigms/to go Puma All intransitive forms for to go.
Pum/Paradigms/to go/Npst Puma Intransitive Non-Past forms.
Pum/Paradigms/to go/Npst/Prog Puma Intransitive positive vs. negative non-past forms.
Pum/Paradigms/to talk Puma Intransitive Non-Past and Past forms for to talk.
Rab/Paradigms/to all/I Camling Intransitive paradigms of all dialects.
Rab/Paradigms/to all/NW Camling Intransitive and transitive paradigms for Non-Past and Past of the North-West dialect.
Rab/Paradigms/to all/Npst Camling The Non-past paradigms of all dialects.
Rab/Paradigms/to all/Pst Camling The past paradigms of all dialects.
Rab/Paradigms/to all/SE Camling Intransitive and transitive paradigms for Non-Past and Past of the South-East dialect.
Rab/Paradigms/to all/U Camling Intransitive and transitive paradigms for Non-Past and Past of the Udaypur dialect.
Sac/Paradigms/to X Fox
Sac/Paradigms/to X/AI Fox
Sac/Paradigms/to X/II Fox
Sac/Paradigms/to X/TA Fox
Sac/Paradigms/to X/TI Fox
Saj/Paradigms/to X Sahu Both dialects of Sahu
Sel/Paradigms/to all Selkup
Sel/Paradigms/to find/Def/Ind Selkup
Sel/Paradigms/to find/Indef/Ind Selkup
Sjw/Paradigms/to all Shawnee All Shawnee paradigms
Sjw/Paradigms/to all/CO Shawnee All Shawnee paradigms - conjunct order
Sjw/Paradigms/to all/IO Shawnee All Shawnee paradigms - independent order
Suz/Paradigms/to all Sunwar All paradigms on one page
Suz/Paradigms/to all/B Sunwar All conjugations of Borchers (2008)
Suz/Paradigms/to all/C/Neg Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C/Npst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C/Pos Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C/Pst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C1 Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C1/Npst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C1/Pst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3 Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3/Neg Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3/Npst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3/Pos Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3/Pst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/Neg Sunwar
Suz/Paradigms/to all/Pos Sunwar
Suz/Paradigms/to all/T Sunwar
Suz/Paradigms/to all/T/Pst Sunwar
Tdh/Paradigms/to all Thulung All Paradigm types (one alternative each)
Tdh/Paradigms/to all/I/Npst Thulung Comparison of the intransitive non-past paradigms in Literature:Lahaussois:2002 and Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to all/I/Pst Thulung Comparison of the intransitive past paradigms in Literature:Lahaussois:2002 and Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to all/T/Npst Thulung Comparison of the transitive non-past paradigms in Literature:Lahaussois:2002 and Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to all/T/Pst Thulung Comparison of the transitive past paradigms in Literature:Lahaussois:2002 and Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to fall/A Thulung Paradigms of the Thulung intransitive verb jar 'to fall', taken from Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to hit/L/1 Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb jalmu 'to run', taken from Literature:Lahaussois:2002 -- Alternative 1
Tdh/Paradigms/to hit/L/2 Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb jalmu 'to run', taken from Literature:Lahaussois:2002 -- Alternative 2
Tdh/Paradigms/to hit/Npst/L Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb in the non-past, comparing the two alternatives given in Literature:Lahaussois:2002
Tdh/Paradigms/to run Thulung Paradigms of the Thulung intransitive verb onmu 'to run', taken from Literature:Lahaussois:2002
Tdh/Paradigms/to strike/A/1 Thulung Non-Past and Past of intransitive and transitive paradigms -- alternative 1, taken from Literature:Allen:1975.
Tdh/Paradigms/to strike/A/1/Npst Thulung Non-Past of intransitive and transitive paradigms -- alternative 1, taken from Literature:Allen:1975.
Tdh/Paradigms/to strike/A/1/Pst Thulung Past of intransitive and transitive paradigms -- alternative 1, taken from Literature:Allen:1975.
Tdh/Paradigms/to strike/A/2 Thulung Non-Past and Past of intransitive and transitive paradigms -- alternative 2, taken from Literature:Allen:1975.
Tdh/Paradigms/to strike/Npst/A Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb in the non-past, comparing the two alternatives given in Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to strike/Pst/A Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb in the past, comparing the two alternatives given in Literature:Allen:1975
Vay/Paradigms/to all Hayu
Vay/Paradigms/to assess Hayu This is the non-past and past paradigm of the Hayu reflexive verb mut - 'to assess', based on Michailovsky (1981).
Vay/Paradigms/to get up Hayu All paradigms of the Hayu intransitive verb bUk - 'to get up', based on Michailovsky (1974)..
Vay/Paradigms/to get up/I Hayu These are the non-past and past paradigms of the Hayu intransitive verb bUk - 'to get up', based on Michailovsky (1974).
Vay/Paradigms/to get up/T Hayu These are the non-past and past paradigms of the Hayu transitive verb pUk - 'to get (s.o.) up', based on Michailovsky (1974).
Vay/Paradigms/to get up/TA Hayu This is the non-past and past applicative paradigm of the Hayu verb pok - 'to get up', based on Michailovsky (1981).
Wme/Paradigms/to all Wambule All paradigms.
Xlo/Paradigms/to X Nipmuck
Xlo/Paradigms/to X/TI Nipmuck
Ybh/Paradigms/to all Yakkha All paradigms.
Ybh/Paradigms/to all/Aff Yakkha Affirmative paradigms in Non-past and past.
Ybh/Paradigms/to all/Neg Yakkha Negative paradigms in Non-past and Past tense.
Ybh/Paradigms/to all/Npst Yakkha Non-Past paradigms in affirmative and negative polarity.
Ybh/Paradigms/to all/Pst Yakkha Past paradigms in affirmative and negative polarity.
Ybh/Paradigms/to all/T Yakkha All Transitives
Ybh/Paradigms/to all/T/Aff Yakkha All affirmative transitives.
Ybh/Paradigms/to all/T/Neg Yakkha All negative transitives.
Ybh/Paradigms/to all/T/Npst Yakkha All transitives in Non-Past tense.
Ybh/Paradigms/to all/T/Pst Yakkha All transitives in Past tense.
Ybh/Paradigms/to go Yakkha All Intransitives (to go)
Ybh/Paradigms/to go/Aff Yakkha Intransitives affirmative.
Ybh/Paradigms/to go/Neg Yakkha Intransitives negative.
Ybh/Paradigms/to go/Npst Yakkha Intransitives Non-Past.
Ybh/Paradigms/to go/Pst Yakkha Intransitives Past.
Ybi/Paradigms/to all Yamphu
Ybi/Paradigms/to all/T Yamphu Comparison page for the transitive verb khaks, "to see" taken from Roland Rutgers (1997): "(1998). Yamphu: Grammar, Texts & Lexicon.".
Ybi/Paradigms/to eat Yamphu All intransitives.
Ybi/Paradigms/to eat/Npst Yamphu Intransitive Non-Past forms.
Ybi/Paradigms/to see/Pos Yamphu Comparison page for the past and non-past in the positive for the transitive verb khaks, "to see" taken from Roland Rutgers (1997): "(1998). Yamphu: Grammar, Texts & Lexicon.".
Yee/Paradigms/to X/I Yimas Intransitives: positive vs. negative
Yrk/Paradigms/to all Nenets
Yrk/Paradigms/to dress Nenets
Yur/Paradigms/to all Yurok
Yur/Paradigms/to hear Yurok
Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Help
Templates
Toolbox