Morphemes/Details

From ProAlKi

Jump to: navigation, search
Morpheme Language Kind Exponent Features
Ain/Morphemes/a/1 Ainu Prefix a A
-1
-2
-3
Ain/Morphemes/a/2 Ainu Prefix a A +1 +pl -- P -1 -2 -3
Ain/Morphemes/an Ainu Suffix an S
-1
-2
-3
Ain/Morphemes/as Ainu Suffix as S
+1
+pl
Ain/Morphemes/ci Ainu Prefix ci A +1 +pl -- P +3
Ain/Morphemes/e Ainu Prefix e +2
Ain/Morphemes/eci Ainu Prefix eci +2
Ain/Morphemes/en Ainu Prefix en P
+1
+sg
Ain/Morphemes/i Ainu Prefix i P
-1
-2
-3
Ain/Morphemes/ku Ainu Prefix ku SA
+1
+sg
Ain/Morphemes/stem Ainu Stem Σ stem
Ain/Morphemes/un Ainu Prefix un P
+1
+pl
Ale/Morphemes/chix Aleut Suffix chix -1
+2
-sg
+pl
Ale/Morphemes/dix Aleut Suffix dix -1
+2
-sg
-pl
Ale/Morphemes/ku Aleut Suffix ku Ø
Ale/Morphemes/q Aleut Suffix q +1
-2
+sg
-pl
Ale/Morphemes/s Aleut Suffix s +1
-2
-sg
Ale/Morphemes/stem Aleut Stem Σ stem
Ale/Morphemes/x/1 Aleut Suffix x -1
-2
-sg
-pl
Ale/Morphemes/x/2 Aleut Suffix X -1
-2
+sg
-pl
Ale/Morphemes/xt Aleut Suffix xt -1
+2
+sg
-pl
Ale/Morphemes/xtxi Aleut Suffix Xtxi -1
+2
-sg
Aph/Morphemes/a/1 Athpare Prefix a +2
Aph/Morphemes/a/2 Athpare Suffix a +past
Aph/Morphemes/ci/1 Athpare Suffix ci -sg
-pl
Aph/Morphemes/ci/2 Athpare Suffix ci P
+3
-sg
Aph/Morphemes/e Athpare Suffix e +past
Aph/Morphemes/i/1 Athpare Suffix i SP
-3
+pl
Aph/Morphemes/i/2 Athpare Suffix i A -1 +2 +pl -- P +1 +sg
Aph/Morphemes/khat Athpare Stem khat stem
Aph/Morphemes/lem Athpare Stem lem stem
Aph/Morphemes/m/1 Athpare Prefix m A
+3
Aph/Morphemes/m/2 Athpare Suffix m A -3 +pl -- P +3
Aph/Morphemes/na Athpare Suffix na A +1 -2 -- P -1 +2
Aph/Morphemes/ng Athpare Suffix ŋ A +1 +sg -- P +3
Aph/Morphemes/nga Athpare Suffix ŋa +1
-2
Aph/Morphemes/ni Athpare Suffix ni A +1 +sg -- P -1 +2 +pl
Aph/Morphemes/t Athpare Suffix t -past
Aph/Morphemes/u/1 Athpare Prefix u SA
+3
+pl
Aph/Morphemes/u/2 Athpare Suffix u P
+3
Aph/Morphemes/yang Athpare Prefix yan A +3 -- P +1 -2
Aph/Morphemes/yuk Athpare Suffix yuk -past
Arn/Morphemes/e Mapudungun Suffix e inverse
Arn/Morphemes/fi Mapudungun Suffix fi P
+3
Arn/Morphemes/i/1 Mapudungun Suffix i indic
Arn/Morphemes/i/2 Mapudungun Suffix i +1
Arn/Morphemes/i/3 Mapudungun Suffix i +sg
Arn/Morphemes/m Mapudungun Suffix m +2
Arn/Morphemes/mew Mapudungun Suffix mew A
+3
Arn/Morphemes/n/1 Mapudungun Suffix n +1
+sg
Arn/Morphemes/n/2 Mapudungun Suffix n +pl
Arn/Morphemes/ng Mapudungun Suffix ng SA
+3
Arn/Morphemes/stem Mapudungun Stem Σ stem
Arn/Morphemes/u Mapudungun Suffix u +du
Arn/Morphemes/w Mapudungun Suffix w reflexive
Arp/Morphemes/' Arapaho Suffix ʔ A
-1
-2
-obv
Arp/Morphemes/be Arapaho Suffix be -3
+pl
Arp/Morphemes/bene Arapaho Stem béne stem
Arp/Morphemes/beteee Arapaho Stem betéee stem
Arp/Morphemes/bii'in Arapaho Stem biiʔín stem
Arp/Morphemes/cih'oh Arapaho Stem cíhʔoh stem
Arp/Morphemes/e Arapaho Prefix é +2
Arp/Morphemes/e' Arapaho Suffix A +3 +obv -- P +sg
Arp/Morphemes/ee/1 Arapaho Suffix ee -2 -3 +pl -- +an
Arp/Morphemes/ee/2 Arapaho Suffix ee P
+obv
Arp/Morphemes/ei Arapaho Suffix éí A +3 -- P +an
Arp/Morphemes/ei' Arapaho Suffix éiʔ P
+1
-2
+pl
Arp/Morphemes/ei'i Arapaho Suffix eiʔí A
+3
Arp/Morphemes/ethe Arapaho Suffix éθe A +1 -pl -- P +an
Arp/Morphemes/hehk Arapaho Suffix héhk subjunc
Arp/Morphemes/i Arapaho Suffix i +3
+pl
Arp/Morphemes/ihoowu Arapaho Prefix ihoowu +neg
Arp/Morphemes/ii Arapaho Suffix í P
+1
-2
-pl
Arp/Morphemes/n/1 Arapaho Suffix n +2
-pl
Arp/Morphemes/n/2 Arapaho Suffix n +1
+pl
Arp/Morphemes/n/3 Arapaho Suffix n +3
-pl
+obv
Arp/Morphemes/ne Arapaho Prefix +1
Arp/Morphemes/ne'ee Arapaho Suffix neʔee +2
+pl
Arp/Morphemes/nee Arapaho Suffix nee +2
+pl
Arp/Morphemes/nei'i Arapaho Suffix néíʔi -3
+pl
Arp/Morphemes/ni' Arapaho Suffix niʔ A
+1
+pl
Arp/Morphemes/nihooyoo Arapaho Stem níhooyóó stem
Arp/Morphemes/nii'eenew Arapaho Stem nííʔeenew stem
Arp/Morphemes/nino Arapaho Suffix níno A
+3
+pl
+obv
Arp/Morphemes/nith Arapaho Suffix níθ -1
-2
+obv
Arp/Morphemes/no Arapaho Suffix no A
+3
-an
+pl
Arp/Morphemes/no'/1 Arapaho Suffix noʔ +1
+2
+pl
Arp/Morphemes/no'/2 Arapaho Suffix noʔ A
+3
+pl
Arp/Morphemes/no'/3 Arapaho Suffix nóʔ P
-1
-2
-sg
Arp/Morphemes/noo Arapaho Suffix noo +1
-pl
Arp/Morphemes/noohoot Arapaho Stem noohóót stem
Arp/Morphemes/noohow Arapaho Stem nóóhow stem
Arp/Morphemes/nooo Arapaho Suffix nóó -1
-2
+pl
Arp/Morphemes/o' Arapaho Suffix óʔ A +1 -pl -- P -2
Arp/Morphemes/oni' Arapaho Suffix óniʔ +3
+pl
subjunc
Arp/Morphemes/oni/1 Arapaho Suffix óni A +3 +pl -- P +2 -pl
Arp/Morphemes/oni/2 Arapaho Suffix óni -3
Arp/Morphemes/oo Arapaho Suffix oo P
+3
Arp/Morphemes/ot Arapaho Suffix ót A +2 -pl -- P +3
Arp/Morphemes/ow Arapaho Suffix ow P
-an
Arp/Morphemes/t Arapaho Suffix t +3
+an
-pl
Arp/Morphemes/tei'eihi Arapaho Stem téiʔéíhi stem
Arp/Morphemes/thi Arapaho Suffix θi +3
Arp/Morphemes/thi' Arapaho Suffix θiʔ +3
+an
+pl
-obv
Arp/Morphemes/uu Arapaho Suffix uu A +3 +pl -- P -an
Bap/Morphemes/a/1 Bantawa Suffix a +past
Bap/Morphemes/a/2 Bantawa Suffix a A +3 -- P +1 -2 -sg -pl
-past
-neg
Bap/Morphemes/an Bantawa Suffix an A +2 -sg -pl -- P +3 -sg
-past
+neg
Bap/Morphemes/ca Bantawa Stem ca stem
Bap/Morphemes/ci/1 Bantawa Suffix ci -sg
-pl
Bap/Morphemes/ci/2 Bantawa Suffix ci P
+3
-sg
Bap/Morphemes/da Bantawa Suffix da +past
+neg
Bap/Morphemes/i/1 Bantawa Prefix ɨ A
+3
Bap/Morphemes/i/2 Bantawa Prefix ɨ -past
+neg
Bap/Morphemes/in Bantawa Suffix in SP
-3
+pl
Bap/Morphemes/ka Bantawa Suffix ka +1
-2
Bap/Morphemes/khat Bantawa Stem kʰat stem
Bap/Morphemes/kon Bantawa Stem kon stem
Bap/Morphemes/m Bantawa Suffix m A
-3
+pl
Bap/Morphemes/man Bantawa Prefix man +past
+neg
Bap/Morphemes/mi/1 Bantawa Prefix SA
+3
+pl
Bap/Morphemes/mi/2 Bantawa Prefix A +3 -- P +1 +2 +pl
Bap/Morphemes/minin Bantawa Suffix minin A +2 -- P +1 -sg
-past
+neg
Bap/Morphemes/n Bantawa Suffix n +neg
Bap/Morphemes/na/1 Bantawa Suffix na P
+2
Bap/Morphemes/na/2 Bantawa Suffix na SA
+2
-past
+neg
Bap/Morphemes/ng Bantawa Suffix ŋ +1
+sg
Bap/Morphemes/nga Bantawa Suffix ŋa SP
+1
+sg
-past
Bap/Morphemes/ni Bantawa Suffix ni +1 -sg -- +2
Bap/Morphemes/nii/1 Bantawa Prefix A
+3
Bap/Morphemes/nii/2 Bantawa Prefix SA
+3
+pl
+neg
Bap/Morphemes/nin Bantawa Suffix nin +2
+pl
Bap/Morphemes/ti Bantawa Prefix SA
+2
Bap/Morphemes/u Bantawa Suffix u P
+3
Bck/Morphemes/birr Bunuba Prefix birr +pl
Bck/Morphemes/iny Bunuba Prefix iny A +1 -- P +2
Bck/Morphemes/ir Bunuba Prefix ir P
+3
+pl
Bck/Morphemes/irr Bunuba Prefix irr Ø
Bck/Morphemes/l Bunuba Prefix l A +1 +sg -- P +3
Bck/Morphemes/ng Bunuba Prefix ng S
+1
+sg
Bck/Morphemes/ngg Bunuba Prefix ngg +2
Bck/Morphemes/stem Bunuba Stem Σ stem
Bck/Morphemes/un Bunuba Prefix un P
+3
+pl
Bck/Morphemes/urr Bunuba Prefix urr +2
+pl
Bhj/Morphemes/a Bahing Suffix a A +3 +sg -- P +3
Bhj/Morphemes/bo Bahing Stem bo stem
Bhj/Morphemes/bre Bahing Stem bre: stem
Bhj/Morphemes/e Bahing Suffix e +2
+sg
Bhj/Morphemes/gi Bahing Stem gi stem
Bhj/Morphemes/i/1 Bahing Suffix i P
+1
+sg
Bhj/Morphemes/i/2 Bahing Suffix i A +2 +sg -- P +3
Bhj/Morphemes/ja Bahing Stem ja stem
Bhj/Morphemes/ka Bahing Suffix ka SA
+1
-2
+pl
Bhj/Morphemes/ki Bahing Suffix ki P
+1
-2
-sg
Bhj/Morphemes/ku Bahing Suffix ku SA
+1
-2
-sg
-pl
Bhj/Morphemes/la Bahing Stem la stem
Bhj/Morphemes/me Bahing Suffix me SA
+3
+pl
Bhj/Morphemes/mi Bahing Suffix mi +3
+pl
Bhj/Morphemes/na Bahing Suffix na A +1 +sg -- P +2
Bhj/Morphemes/nga Bahing Suffix ŋa SA
+1
+sg
Bhj/Morphemes/ni Bahing Suffix ni +2
+pl
Bhj/Morphemes/pi Bahing Stem pi stem
Bhj/Morphemes/sa Bahing Suffix sa SA
+1
+2
-sg
-pl
Bhj/Morphemes/se Bahing Suffix se SA
+3
+pl
Bhj/Morphemes/si Bahing Suffix si -sg
-pl
Bhj/Morphemes/so Bahing Suffix so P
+1
+2
-sg
Bhj/Morphemes/stem Bahing Stem Σ stem
Bhj/Morphemes/su Bahing Suffix su SA
+1
-sg
-pl
Bhj/Morphemes/ta Bahing Suffix ta +past
Bhj/Morphemes/ti Bahing Suffix ti Ø
Bhj/Morphemes/u Bahing Suffix u P
+3
Bhj/Morphemes/ya Bahing Suffix ya SA
+1
+pl
Bla/Morphemes/a Blackfoot Suffix a P
+3
Bla/Morphemes/hp Blackfoot Suffix hp -3
Bla/Morphemes/hs Blackfoot Suffix hs conj
Bla/Morphemes/hsp Blackfoot Suffix hsp A -spec -- P -3 +pl
indpt
Bla/Morphemes/i Blackfoot Suffix i conj
Bla/Morphemes/iikoon Blackfoot Stem iikooni stem
Bla/Morphemes/innaan Blackfoot Suffix innaan +1
-2
+pl
Bla/Morphemes/kit Blackfoot Prefix kit +2
Bla/Morphemes/m Blackfoot Suffix m A +3 -- P -an
Bla/Morphemes/nit Blackfoot Prefix nit +1
Bla/Morphemes/o Blackfoot Suffix o A +1 -- P +2
Bla/Morphemes/oaa Blackfoot Suffix oaa -1
+pl
Bla/Morphemes/ok Blackfoot Suffix ok A
+3
Bla/Morphemes/oki Blackfoot Suffix oki A +2 -- P +1
Bla/Morphemes/okoo Blackfoot Suffix okoo A -spec -- P -3 +sg
Bla/Morphemes/ot Blackfoot Prefix ot -1
-2
Bla/Morphemes/oti Blackfoot Suffix oti A -spec -- P -3 +pl
Bla/Morphemes/p Blackfoot Suffix p Ø
Bla/Morphemes/siksip Blackfoot Stem siksip stem
Bla/Morphemes/siksstsi Blackfoot Stem siksstsi stem
Bla/Morphemes/sikstaki Blackfoot Stem sikstaki stem
Bla/Morphemes/wa Blackfoot Suffix wa -1
Bla/Morphemes/y Blackfoot Suffix y P
+3
conj
Bla/Morphemes/yi Blackfoot Suffix yi -1
-2
+pl
Bla/Morphemes/yii Blackfoot Suffix yii A +3 -- P +obv
Bla/Morphemes/yini Blackfoot Suffix yini -pl
+obv
Blc/Morphemes/ant Bella Coola Suffix ant A +3 +pl -- P +1 +sg
Blc/Morphemes/ap Bella Coola Suffix ap +2
+pl
Blc/Morphemes/c Bella Coola Suffix c +1
+sg
Blc/Morphemes/ct Bella Coola Suffix ct A +3 -- P +2 +sg
Blc/Morphemes/l Bella Coola Suffix ɫ +1
+pl
Blc/Morphemes/naw Bella Coola Suffix naw +3
+pl
Blc/Morphemes/nu Bella Coola Suffix nu +2
+sg
Blc/Morphemes/s Bella Coola Suffix s +3
+sg
Blc/Morphemes/stem Bella Coola Stem Σ stem
Blc/Morphemes/t Bella Coola Suffix t AP
+3
+pl
Blc/Morphemes/tu Bella Coola Suffix tu AP
-3
+pl
Blc/Morphemes/xw Bella Coola Suffix AP
+2
+sg
Byw/Morphemes/att Belhare Suffix att +past
+neg
Byw/Morphemes/chi Belhare Suffix chi -sg
Byw/Morphemes/he Belhare Suffix he +past
Byw/Morphemes/i/1 Belhare Suffix i AP
-1
+2
-sg
+pl
Byw/Morphemes/i/2 Belhare Suffix i S
-sg
+pl
Byw/Morphemes/ka/1 Belhare Prefix ka P
+1
-2
-3
Byw/Morphemes/ka/2 Belhare Suffix ka -1
+2
Byw/Morphemes/ka/3 Belhare Prefix ka A +3 -- P +1 +2
Byw/Morphemes/khai Belhare Stem khai stem
Byw/Morphemes/lui Belhare Stem lui stem
Byw/Morphemes/m Belhare Suffix m A -sg -- P +3
Byw/Morphemes/ma Belhare Prefix ma A +3 -- P +1 -2 -3
Byw/Morphemes/mai Belhare Prefix maʔi P
+1
-2
-3
-sg
Byw/Morphemes/mi Belhare Prefix mi +3
-sg
Byw/Morphemes/n/1 Belhare Prefix N SA
+3
Byw/Morphemes/n/2 Belhare Prefix N +neg
Byw/Morphemes/na Belhare Suffix na P
-1
-3
Byw/Morphemes/ng Belhare Suffix ŋ A +1 -2 +sg -- P +3
Byw/Morphemes/nga Belhare Suffix ŋa SA
+1
-2
-3
Byw/Morphemes/ni Belhare Suffix ni +neg
Byw/Morphemes/t Belhare Suffix t -past
Byw/Morphemes/tai Belhare Stem tai stem
Byw/Morphemes/u Belhare Suffix u P
+3
Chy/Morphemes/a Cheyenne Suffix a Ø
Chy/Morphemes/a'e Cheyenne Suffix aʔe A +3 -- P +sg
conj
Chy/Morphemes/ae Cheyenne Suffix ae A
+3
Chy/Morphemes/am Cheyenne Suffix am P
+obv
Chy/Morphemes/an Cheyenne Suffix an P
-an
indpt
Chy/Morphemes/ane Cheyenne Suffix ane direct
Chy/Morphemes/at Cheyenne Suffix at P
+2
conj
Chy/Morphemes/e/1 Cheyenne Prefix é +3
Chy/Morphemes/e/2 Cheyenne Suffix e A +2 -- P +1
Chy/Morphemes/e/3 Cheyenne Suffix é Ø
Chy/Morphemes/ma Cheyenne Suffix ma +1
+2
+pl
Chy/Morphemes/me Cheyenne Suffix +pl
Chy/Morphemes/meno Cheyenne Suffix meno +1
+pl
Chy/Morphemes/meo't Cheyenne Stem méóʔt stem
Chy/Morphemes/na Cheyenne Prefix +1
Chy/Morphemes/ne Cheyenne Prefix +2
Chy/Morphemes/nemene Cheyenne Stem némené stem
Chy/Morphemes/o/1 Cheyenne Suffix o +3
+pl
Chy/Morphemes/o/2 Cheyenne Suffix ó direct
Chy/Morphemes/oho Cheyenne Suffix óho +obv
Chy/Morphemes/one Cheyenne Suffix one +1
+pl
Chy/Morphemes/oto Cheyenne Suffix oto SA
+obv
Chy/Morphemes/ovo Cheyenne Suffix ovo -1
+pl
Chy/Morphemes/se Cheyenne Suffix se conj
Chy/Morphemes/te Cheyenne Suffix te +1
+pl
conj
Chy/Morphemes/to Cheyenne Suffix to +sg
conj
Chy/Morphemes/tseh Cheyenne Prefix tséh conj
Chy/Morphemes/tsen Cheyenne Suffix tsen A
+obv
Chy/Morphemes/vooht Cheyenne Stem vóóht stem
Chy/Morphemes/voom Cheyenne Stem vóom stem
Chy/Morphemes/voosane Cheyenne Stem vóosane stem
Ckt/Morphemes/gaek Chuckchi Suffix gaek S
+1
+sg
Ckt/Morphemes/gaen Chuckchi Suffix gaen P
+3
+sg
Ckt/Morphemes/gaet Chuckchi Suffix gaet S
+3
+pl
Ckt/Morphemes/get Chuckchi Suffix get P
+2
+sg
Ckt/Morphemes/gi Chuckchi Suffix gi SA
+2
+sg
Ckt/Morphemes/le Chuckchi Prefix le A +1 +sg -- P +2
Ckt/Morphemes/mek Chuckchi Suffix mek +1
+pl
Ckt/Morphemes/met Chuckchi Prefix met A +1 +pl -- P +2
Ckt/Morphemes/ne Chuckchi Prefix ne A
+3
Ckt/Morphemes/net Chuckchi Suffix net P
+3
+pl
Ckt/Morphemes/nin Chuckchi Suffix nin A +3 +sg -- P +3
Ckt/Morphemes/stem Chuckchi Stem Σ stem
Ckt/Morphemes/tek Chuckchi Suffix tek +2
+pl
Ckt/Morphemes/tke Chuckchi Suffix tke A +2 +sg -- P +3
Ckt/Morphemes/um Chuckchi Suffix um A +3 +pl -- P +1 +sg
Cre/Morphemes/a/1 Cree Suffix a +obv
Cre/Morphemes/a/2 Cree Suffix a -an
+pl
Cre/Morphemes/aa Cree Suffix aa A -3 -- P +3
Cre/Morphemes/ahk Cree Suffix ahk P
+3
-an
-obv
conj
Cre/Morphemes/ak Cree Suffix ak +3
+an
+pl
Cre/Morphemes/am Cree Suffix am P
-an
Cre/Morphemes/ee/1 Cree Enclitic ee conj
Cre/Morphemes/ee/2 Cree Suffix ee A +3 -- P +obv
indpt
Cre/Morphemes/ee/3 Cree Suffix ee P
-3
-an
indpt
Cre/Morphemes/ekw Cree Suffix ekw inverse
Cre/Morphemes/em Cree Suffix em P
+obv
Cre/Morphemes/eti Cree Suffix eti A +1 -- P +2
Cre/Morphemes/eyi Cree Suffix eyi SA
+obv
Cre/Morphemes/hk Cree Suffix hk +1
+pl
conj
Cre/Morphemes/i/1 Cree Suffix i direct
Cre/Morphemes/i/2 Cree Suffix i +3
-an
+pl
Cre/Morphemes/ik Cree Suffix ik +3
+an
+pl
conj
Cre/Morphemes/k Cree Suffix k -an
conj
Cre/Morphemes/ki Cree Prefix ki +2
indpt
Cre/Morphemes/mihkwaa Cree Stem mihkwaa stem
Cre/Morphemes/n Cree Suffix n -3
-pl
Cre/Morphemes/naan Cree Suffix naan +1
-2
+pl
Cre/Morphemes/naanaw Cree Suffix naanaw +2
+pl
Cre/Morphemes/naawaaw Cree Suffix naawaaw -1
+2
+pl
Cre/Morphemes/ni Cree Prefix ni +1
Cre/Morphemes/pimipahtaa Cree Stem pimipahtaa stem
Cre/Morphemes/seekih Cree Stem seekih stem
Cre/Morphemes/stem Cree Stem Σ stem
Cre/Morphemes/t Cree Suffix t +3
+an
Cre/Morphemes/w Cree Suffix w +3
Cre/Morphemes/waapaht Cree Stem waapaht stem
Cre/Morphemes/ya Cree Suffix ya +2
conj
Cre/Morphemes/yaa Cree Suffix yaa +1
conj
Cre/Morphemes/yeek Cree Suffix yeek +2
+pl
conj
Ctn/Morphemes/'a Chintang Suffix ʔa -past
Ctn/Morphemes/a/1 Chintang Prefix a SA
-1
+2
Ctn/Morphemes/a/2 Chintang Suffix a +past
Ctn/Morphemes/ce Chintang Suffix ce -sg
-pl
Ctn/Morphemes/he Chintang Suffix hẽ +past
Ctn/Morphemes/i/1 Chintang Prefix i P
+1
+2
Ctn/Morphemes/i/2 Chintang Suffix i SP
-3
+pl
Ctn/Morphemes/kV Chintang Suffix kV -past
Ctn/Morphemes/m Chintang Suffix m A -3 -sg -- P +3
Ctn/Morphemes/ma/1 Chintang Prefix ma P
+1
-sg
Ctn/Morphemes/ma/2 Chintang Prefix ma +past
+neg
Ctn/Morphemes/na/1 Chintang Prefix na A +3 -- P -1 +2
Ctn/Morphemes/na/2 Chintang Suffix na A +1 -- P -1 +2
Ctn/Morphemes/ng Chintang Suffix ŋ A +1 +sg -- P +3
Ctn/Morphemes/nga/1 Chintang Suffix ŋa SP
+1
-2
+sg
Ctn/Morphemes/nga/2 Chintang Suffix ŋa SA
+1
-2
-sg
Ctn/Morphemes/ni Chintang Suffix A +pl -- P +1 +sg
Ctn/Morphemes/nik Chintang Suffix nɨk -past
+neg
Ctn/Morphemes/ning Chintang Suffix nɨŋ -past
+neg
Ctn/Morphemes/no Chintang Suffix no -past
-neg
Ctn/Morphemes/o Chintang Suffix o P
+3
+sg
-past
Ctn/Morphemes/rei' Chintang Stem reiʔ stem
Ctn/Morphemes/tup Chintang Stem tup stem
Ctn/Morphemes/u/1 Chintang Prefix u SA
+3
Ctn/Morphemes/u/2 Chintang Suffix u P
+3
Ctn/Morphemes/yokt Chintang Suffix yokt +past
+neg
Deu/Morphemes/b German Prefix b -3
+sg
Deu/Morphemes/e German Suffix e +1
+sg
Deu/Morphemes/a German Prefix a +2
+pl
Deu/Morphemes/en German Suffix en Ø
Deu/Morphemes/glaub German Stem glaub stem
Deu/Morphemes/i German Stem ɪ stem
Deu/Morphemes/n German Suffix n -2
Deu/Morphemes/s German Suffix s -1
+sg
Deu/Morphemes/st German Suffix st Ø
Deu/Morphemes/t German Suffix t Ø
Deu/Morphemes/z German Prefix z +pl
Dry/Morphemes/ai Darai Stem ʌi stem
Dry/Morphemes/de Darai Stem de stem
Dry/Morphemes/i Darai Suffix i Ø
Dry/Morphemes/ir Darai Suffix ir SA
+1
+pl
Dry/Morphemes/k Darai Suffix k P
+3
-pl
Dry/Morphemes/kan Darai Suffix kan P
+3
+pl
Dry/Morphemes/m Darai Suffix m +1
Dry/Morphemes/s Darai Suffix s +2
-pl
Dry/Morphemes/t Darai Suffix t SA
+3
+pl
Dry/Morphemes/ta Darai Suffix -past
Dry/Morphemes/u Darai Suffix u +2
+pl
Dus/Morphemes/a/1 Dumi Suffix a SP
-1
Dus/Morphemes/a/2 Dumi Prefix a SA
-1
Dus/Morphemes/a/3 Dumi Suffix a S
+3
+pl
Dus/Morphemes/dokhot Dumi Stem do:khot stem
Dus/Morphemes/e Dumi Suffix ə +1
-2
+sg
Dus/Morphemes/ham Dumi Prefix ham S
+3
+pl
Dus/Morphemes/i/1 Dumi Suffix i +2
-sg
Dus/Morphemes/i/2 Dumi Suffix i S
+3
-sg
-pl
Dus/Morphemes/i/3 Dumi Suffix i A +sg -- P +3 +sg
Dus/Morphemes/ii/1 Dumi Suffix ɨ +1
-2
Dus/Morphemes/ii/2 Dumi Suffix ɨ A +1 +sg -- P +3 -sg -pl
+past
Dus/Morphemes/ini Dumi Suffix ini -1
+pl
Dus/Morphemes/k Dumi Suffix k A
+1
+pl
Dus/Morphemes/lop Dumi Stem lop stem
Dus/Morphemes/n Dumi Suffix n A +1 -2 +sg -- P -1 +2
Dus/Morphemes/phiik Dumi Stem phɨk stem
Dus/Morphemes/si Dumi Suffix si -1
-sg
-pl
Dus/Morphemes/t Dumi Suffix t -past
Dus/Morphemes/u Dumi Suffix u A +1 -2 +sg -- P +3
+past
Emg/Morphemes/a Mewahang Suffix a +past
Emg/Morphemes/ang Mewahang Suffix +1
+sg
Emg/Morphemes/ci Mewahang Suffix ci -sg
+du
-pl
Emg/Morphemes/cu Mewahang Suffix cu A +du -- P +3
Emg/Morphemes/dab Mewahang Stem dab stem
Emg/Morphemes/in Mewahang Suffix in SP
+1
+pl
Emg/Morphemes/k Mewahang Suffix k -past
Emg/Morphemes/ka Mewahang Suffix ka +1
-2
Emg/Morphemes/m Mewahang Suffix m A +pl -- P +3
Emg/Morphemes/mi Mewahang Suffix mi S
+3
+pl
Emg/Morphemes/na/1 Mewahang Suffix na S
+2
+sg
Emg/Morphemes/na/2 Mewahang Suffix na A +1 -- P +2 -pl
Emg/Morphemes/ng Mewahang Suffix ŋ A +1 +sg -- P +3
Emg/Morphemes/ni Mewahang Suffix ni +2
+pl
Emg/Morphemes/stem Mewahang Stem Σ stem
Emg/Morphemes/u Mewahang Suffix u P
+3
Enf/Morphemes/a Forest Enets Suffix +pl
Enf/Morphemes/dire Forest Enets Stem dire stem
Enf/Morphemes/hu Forest Enets Suffix hu P
+du
Enf/Morphemes/i Forest Enets Suffix +du
Enf/Morphemes/kadza Forest Enets Stem kaða stem
Enf/Morphemes/neri Forest Enets Stem neri stem
Enf/Morphemes/u Forest Enets Suffix +3
+pl
Gge/Morphemes/a/1 Gurrgoni Prefix a +1
+2
Gge/Morphemes/a/2 Gurrgoni Prefix a +3
Gge/Morphemes/bi Gurrgoni Prefix bi +sg
Gge/Morphemes/bu Gurrgoni Prefix bu SAP
-sg
Gge/Morphemes/dji Gurrgoni Prefix dji A +sg -- P -sg -pl
Gge/Morphemes/n Gurrgoni Prefix n +2
+sg
Gge/Morphemes/na Gurrgoni Prefix na +sg -- -sg -pl
Gge/Morphemes/ngi Gurrgoni Prefix ngi A +1 +sg -- P +2 +sg
Gge/Morphemes/ngu/1 Gurrgoni Prefix ngu +1
Gge/Morphemes/ngu/2 Gurrgoni Prefix ngu SA
+1
+2
+pl
Gge/Morphemes/ni Gurrgoni Prefix ni SA
-sg
-pl
Gge/Morphemes/nji Gurrgoni Prefix nji -3
Gge/Morphemes/rru Gurrgoni Prefix rru -sg
+pl
Gge/Morphemes/rrubu Gurrgoni Prefix rrubu A -sg -- P -sg
Gge/Morphemes/stem Gurrgoni Stem Σ stem
Hix/Morphemes/i Hixkaryana Prefix ɨ Ø
Hix/Morphemes/k Hixkaryana Prefix k Ø
Hix/Morphemes/m Hixkaryana Prefix m Ø
Hix/Morphemes/n/1 Hixkaryana Prefix n Ø
Hix/Morphemes/n/2 Hixkaryana Prefix n ø
Hix/Morphemes/o Hixkaryana Prefix o Ø
Hix/Morphemes/ro Hixkaryana Prefix ro Ø
Hix/Morphemes/stem Hixkaryana Stem Σ stem
Hix/Morphemes/t Hixkaryana Prefix t Ø
Hix/Morphemes/zero Hixkaryana Prefix ø Ø
Jee/Morphemes/' Jero Suffix ʔ A +3 -sg -pl -- P +3 +sg
Jee/Morphemes/angti Jero Suffix aŋti A +3 +sg -- P +1 +sg
Jee/Morphemes/ci Jero Suffix ci -sg
-pl
Jee/Morphemes/cu Jero Suffix cu +1
-2
-sg
Jee/Morphemes/i Jero Suffix i A
+3
-pl
Jee/Morphemes/ing Jero Suffix P
+1
+sg
Jee/Morphemes/ki Jero Suffix ki +1
+2
+pl
Jee/Morphemes/ku Jero Suffix ku +1
-2
+pl
Jee/Morphemes/me Jero Suffix me -neg
Jee/Morphemes/mi Jero Suffix mi -1
+pl
Jee/Morphemes/nati Jero Suffix nati A +3 +sg -- P +2 +sg
Jee/Morphemes/ng Jero Suffix ŋ -sg
-pl
Jee/Morphemes/ngu Jero Suffix ŋu +1
+sg
Jee/Morphemes/ni Jero Suffix ni +2
Jee/Morphemes/pa Jero Auxiliary pa Ø
Jee/Morphemes/ra Jero Auxiliary ra Ø
Jee/Morphemes/si/1 Jero Suffix si infinitive
Jee/Morphemes/si/2 Jero Stem si stem
Jee/Morphemes/stem Jero Stem Σ stem
Jee/Morphemes/su Jero Suffix su infinitive
Jee/Morphemes/wa Jero Suffix wa +1
-2
-sg
Jqr/Morphemes/i Jaqaru Suffix i +3
Jqr/Morphemes/ma Jaqaru Suffix ma P
+2
Jqr/Morphemes/na Jaqaru Suffix na +1
+2
Jqr/Morphemes/stem Jaqaru Stem Σ stem
Jqr/Morphemes/ta Jaqaru Suffix ta -3
Jqr/Morphemes/tu Jaqaru Suffix tu A +3 -- P +1
Jqr/Morphemes/u Jaqaru Suffix u P
+1
+sg
Jqr/Morphemes/ush Jaqaru Suffix ush P
+1
+2
Jum/Morphemes/H Jumjum Suffix H Ø
Jum/Morphemes/HL Jumjum Suffix HL Ø
Jum/Morphemes/L Jumjum Suffix L Ø
Jum/Morphemes/a Jumjum Suffix a Ø
Jum/Morphemes/daam Jumjum Stem d̪aam stem
Jum/Morphemes/e Jumjum Suffix ɛ Ø
Jum/Morphemes/eni Jumjum Suffix ɛni Ø
Jum/Morphemes/ey Jumjum Suffix ey Ø
Jum/Morphemes/g Jumjum Suffix g Ø
Jum/Morphemes/ge Jumjum Suffix Ø
Jum/Morphemes/gi Jumjum Suffix gi Ø
Jum/Morphemes/i Jumjum Suffix i Ø
Jum/Morphemes/in Jumjum Suffix in Ø
Jum/Morphemes/ja Jumjum Suffix ja Ø
Jum/Morphemes/ok Jumjum Suffix ɔk Ø
Jum/Morphemes/on Jumjum Suffix ɔn Ø
Jum/Morphemes/u Jumjum Suffix ʌ Ø
Jum/Morphemes/weg Jumjum Stem wɛɛg stem
Jya/Morphemes/a Japhug Suffix a +1
+sg
Jya/Morphemes/i Japhug Suffix i +1
+pl
Jya/Morphemes/ku Japhug Prefix A +2 -- P +1
Jya/Morphemes/ndzi Japhug Suffix ndʑi -sg
-pl
Jya/Morphemes/nu Japhug Suffix +pl
Jya/Morphemes/stem Japhug Stem Σ stem
Jya/Morphemes/ta Japhug Prefix ta A +1 -- P +2
Jya/Morphemes/tci Japhug Suffix tɕi +1
-sg
-pl
Jya/Morphemes/tu Japhug Prefix +2
Jya/Morphemes/wo Japhug Prefix A
+3
Kal/Morphemes/G Greenlandic Suffix μ Ø
Kal/Morphemes/a Greenlandic Suffix a Ø
Kal/Morphemes/cigut Greenlandic Suffix t͡sigut Ø
Kal/Morphemes/gut Greenlandic Suffix gut SP
-1
+2
+pl
Kal/Morphemes/it Greenlandic Suffix it Ø
Kal/Morphemes/nga Greenlandic Suffix ŋa SP
+1
-2
+sg
Kal/Morphemes/r Greenlandic Suffix r Ø
Kal/Morphemes/si Greenlandic Suffix si -1
+2
-sg
Kal/Morphemes/stem Greenlandic Stem Σ stem
Kal/Morphemes/t Greenlandic Suffix t Ø
Kal/Morphemes/va Greenlandic Suffix va Ø
Kal/Morphemes/vu Greenlandic Suffix vu Ø
Kal/Morphemes/vut Greenlandic Suffix vut Ø
Kbc/Morphemes/a Kadiwéu Prefix a A
+2
Kbc/Morphemes/aga Kadiwéu Suffix aGa +pl
… further results
Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Help
Templates
Toolbox