Paradigms/Details

From ProAlKi

Jump to: navigation, search
Paradigm Kind Features Stem Description Source Status
Ain/Paradigms/to X/I Ainu/Intrans Ain/Morphemes/stem The blank partially segmented prefix paradigm for Ainu intransitive verbs Tamura:2000 checked
Ain/Paradigms/to X/T Ainu/Trans Ain/Morphemes/stem The blank partially segmented prefix paradigm for Ainu transitive verbs Tamura:2000 checked
Ale/Paradigms/to X/I Language Stock/Dual/I Ale/Morphemes/stem The intransitive paradigm (source E) Bergsland:1997 in progress
Ale/Paradigms/to X/T Language Stock/Dual/T Ale/Morphemes/stem The transitive paradigm taken (source A) Bergsland:1997 in progress
Aph/Paradigms/to beat/Npst Kiranti/Trans -past Aph/Morphemes/lem The nonpast paradigm for the transitive verb "to beat". Ebert:1997 checked
Aph/Paradigms/to beat/Npst/Alt Kiranti/Trans -past Aph/Morphemes/lem A slightly different version of the nonpast paradigm for the transitive verb "to beat", that includes some alternative forms in 3→1 contexts. checked
Aph/Paradigms/to beat/Pst Kiranti/Trans +past Aph/Morphemes/lem The past paradigm for the transitive verb lemna "to beat". checked
Aph/Paradigms/to beat/Pst/Alt Kiranti/Trans +past Aph/Morphemes/lem A slightly different version of the past paradigm for the transitive verb "to beat" that includes some alternative forms in 3→1 contexts. checked
Aph/Paradigms/to go/Npst Kiranti/Intrans -past Aph/Morphemes/khat The non-past paradigms for the intransitive verb "to go". Ebert:1997 checked
Aph/Paradigms/to go/Pst Kiranti/Intrans +past Aph/Morphemes/khat The past paradigms for the intransitive verb "to go". Ebert:1997 checked
Arn/Paradigms/to X/I/Ind I indic Arn/Morphemes/stem Indicative affix paradigm for finite intransitive (monopersonal) verbs in Mapudungun Zuniga:2006
Zuniga:2000
in progress
Arn/Paradigms/to X/T/Ind T indic Arn/Morphemes/stem Indicative affix paradigm for finite transitive (bipersonal) verbs in Mapudungun Zuniga:2006
Zuniga:2000
in progress
Arp/Paradigms/to be strong/AI/AO AI Arp/Morphemes/tei'eihi Affirmative order paradigm of the Arapaho AI verb téiʔéíhi 'to be strong' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to be yellow/II/AO II Arp/Morphemes/nihooyoo Affirmative order paradigm of the Arapaho II verb níhooyóó 'to be yellow' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to be yellow/II/CO/Subj II subjunc,conj Arp/Morphemes/nihooyoo Conjunct order subjunctive mode paradigm of the Arapaho II verb níhooyóó 'to be yellow' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to be yellow/II/NAO II Arp/Morphemes/nihooyoo Non-affirmative order paradigm (negative) of the Arapaho II verb níhooyóó 'to be yellow' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to chop up/TA/AO TA Arp/Morphemes/cih'oh Affirmative order paradigm of the Arapaho TA verb cíhʔoh 'to chop up something' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to chop up/TA/CO/Iter TA conj Arp/Morphemes/cih'oh Conjunct order paradigm, iterative of the Arapaho TA verb nóóhow 'to see (someone)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to chop up/TA/CO/Subj TA subjunc,conj Arp/Morphemes/cih'oh Conjunct order, subjunctive mode paradigm of the Arapaho TA verb cíhʔoh 'to chop up sth.' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to chop up/TA/NAO TA Arp/Morphemes/cih'oh Non-affirmative order paradigm (negative) of the Arapaho TA verb cíhʔoh 'to chop up sth.' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to dance/AI/AO AI Arp/Morphemes/beteee Affirmative order paradigm of the Arapaho AI verb betéee 'to dance' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to dance/AI/CO/Iter AI conj Arp/Morphemes/beteee Conjunct Order iterative paradigm of the Arapaho AI verb betéee 'to dance' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to dance/AI/CO/Subj AI subjunc,conj Arp/Morphemes/beteee Conjunct order subjunctive paradigm of the Arapaho AI verb betéee 'to dance' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to dance/AI/NAO AI Arp/Morphemes/beteee Non-affirmative order (negative) paradigm of the Arapaho AI verb betéee 'to dance' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to drink/AI/AO AI Arp/Morphemes/bene Affirmative order paradigm of the Arapaho AI verb betéee 'to dance' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to find sth/TI/AO TI Arp/Morphemes/bii'in Affirmative order paradigm of the Arapaho TI verb biiʔín 'to find (something)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to like/TA/AO TA Arp/Morphemes/nii'eenew Affirmative order paradigm of the Arapaho TA verb nnííʔeenew 'to like (someone)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to see/TA/AO TA Arp/Morphemes/noohow Affirmative order paradigm of the Arapaho TA verb nóóhow 'to see (someone)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to see/TA/CO/Iter TA conj Arp/Morphemes/noohow Conjunct order paradigm, iterative of the Arapaho TA verb nóóhow 'to see (someone)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to see/TA/CO/Subj TA subjunc,conj Arp/Morphemes/noohow Conjunct order, subjunctive mode paradigm of the Arapaho TA verb nóóhow 'to see (someone)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to see/TA/NAO TA Arp/Morphemes/noohow Non-affirmative order paradigm (negative) of the Arapaho TA verb nóóhow 'to see (someone)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to see/TI/AO TI Arp/Morphemes/noohoot Affirmative order paradigm of the Arapaho TI verb noohóót 'to see (something)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to see/TI/CO/Iter TI conj Arp/Morphemes/noohoot Conjunct Order iterative paradigm of the Arapaho TI verb noohóót 'to see (something)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to see/TI/CO/Subj TI subjunc,conj Arp/Morphemes/noohoot Conjunct order, subjunctive mode paradigm of the Arapaho TI verb noohóót 'to see (something)' Cowell&Moss:2008 in progress
Arp/Paradigms/to see/TI/NAO TI Arp/Morphemes/noohoot Non-affirmative order paradigm (negative) of the Arapaho TI verb noohóót 'to see (something)' Cowell&Moss:2008 in progress
Bap/Paradigms/to eat/Npst/Pos Kiranti/Trans -past,-neg Bap/Morphemes/ca The affirmative non-past paradigm of the transitive verb cama 'to eat' checked
Bap/Paradigms/to take/Npst/Neg Kiranti/Trans -past,+neg Bap/Morphemes/khat The negative non-past paradigm of the transitive verb kʰatma 'to take' checked
Bap/Paradigms/to take/Npst/Pos Kiranti/Trans -past,-neg Bap/Morphemes/khat The affirmative non-past paradigm of the transitive verb kʰatma 'to take' checked
Bap/Paradigms/to take/Pst/Neg Kiranti/Trans +past,+neg Bap/Morphemes/khat The negative past paradigm of the transitive verb kʰatma 'to take' checked
Bap/Paradigms/to take/Pst/Pos Kiranti/Trans +past,-neg Bap/Morphemes/khat The affirmative past paradigm of the transitive verb kʰatma 'to take' checked
Bap/Paradigms/to walk/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Bap/Morphemes/kon The negative non-past paradigm of the intransitive verb konma 'to walk' checked
Bap/Paradigms/to walk/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Bap/Morphemes/kon The affirmative non-past paradigm of the intransitive verb konma 'to walk' checked
Bap/Paradigms/to walk/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Bap/Morphemes/kon The negative past paradigm of the intransitive verb konma 'to walk' checked
Bap/Paradigms/to walk/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Bap/Morphemes/kon The affirmative past paradigm of the intransitive verb konma 'to walk' checked
Bck/Paradigms/to X/I Language Stock/Incl/I Bck/Morphemes/stem This is the intransitive personal agreement paradigm. in progress
Bck/Paradigms/to X/T Language Stock/Incl/T Bck/Morphemes/stem This is the transitive personal agreement paradigm. in progress
Bhj/Paradigms/to X/I/Npst/H Kiranti/Intrans -past Bhj/Morphemes/stem The intransitive non-past paradigm (affixes only) which is given by Hodgson (1858). Driem:1991 checked
Bhj/Paradigms/to X/I/Npst/M Kiranti/Intrans -past Bhj/Morphemes/stem The intransitive non-past paradigm (affixes only). Michailovsky:1975 checked
Bhj/Paradigms/to X/I/Pst/H Kiranti/Intrans +past Bhj/Morphemes/stem The intransitive past paradigm (affixes only) which is given by Hodgson (1858). Driem:1991 checked
Bhj/Paradigms/to X/I/Pst/M Kiranti/Intrans +past Bhj/Morphemes/stem Intransitive past paradigm (affixes only). Michailovsky:1975 checked
Bhj/Paradigms/to X/T/Npst/H Kiranti/Trans -past Bhj/Morphemes/stem The transitive non-past paradigm (affixes only) which is given by Hodgson (1858). Driem:1991 checked
Bhj/Paradigms/to X/T/Npst/M Kiranti/Trans -past Bhj/Morphemes/stem The transitive non-past paradigm (affixes only) which is given by Michailovsky (1975). Driem:1991 checked
Bhj/Paradigms/to X/T/Pst/H Kiranti/Trans +past Bhj/Morphemes/stem The transitive past paradigm (affixes only) which is given by Hodgson (1858). Driem:1991 checked
Bhj/Paradigms/to X/T/Pst/M Kiranti/Trans +past Bhj/Morphemes/stem The transitive past paradigm (affixes only) which is given by Michailovsky (1975). Driem:1991 checked
Bhj/Paradigms/to come/I/Npst/H Kiranti/Intrans -past Bhj/Morphemes/pi The paradigm for the intransitive verb pi 'to come'. Hodgson:1858 checked
Bhj/Paradigms/to come/I/Pst/H Kiranti/Intrans +past Bhj/Morphemes/pi The past paradigm for the intransitive verb pi 'to come'. Michailovsky:1975 checked
Bhj/Paradigms/to cry out/I/Npst/M Kiranti/Intrans -past Bhj/Morphemes/bre This is the past paradigm for the intransitive verb bre: 'to cry out'. Michailovsky:1975 checked
Bhj/Paradigms/to cry out/I/Pst/M Kiranti/Intrans +past Bhj/Morphemes/bre The past paradigm for the intransitive verb bre: 'to cry out'. Michailovsky:1975 checked
Bhj/Paradigms/to eat/T/Npst/H Kiranti/Trans -past Bhj/Morphemes/ja This is the non-past paradigm of the transitive verb ja 'to eat'. Hodgson:1858 checked
Bhj/Paradigms/to eat/T/Pst/H Kiranti/Trans +past Bhj/Morphemes/ja The past paradigm of the transitive verb ja 'to eat'. Hodgson:1858 checked
Bhj/Paradigms/to flower/I/Npst/H Kiranti/Intrans -past Bhj/Morphemes/bo This is the paradigm for the intransitive verb bo 'to flower'. Hodgson:1858 checked
Bhj/Paradigms/to flower/I/Pst/H Kiranti/Intrans +past Bhj/Morphemes/bo The paradigm for the intransitive verb bo 'to flower'. Hodgson:1858 checked
Bhj/Paradigms/to give/T/Npst/M Kiranti/Trans -past Bhj/Morphemes/gi This is the transitive non-past paradigm of the stem gi- 'to give'. Michailovsky:1975 checked
Bhj/Paradigms/to give/T/Pst/M Kiranti/Trans +past Bhj/Morphemes/gi This is the transitive past paradigm of the verb gi- 'to give'. Michailovsky:1975 checked
Bhj/Paradigms/to go/I/Npst/M Kiranti/Intrans -past Bhj/Morphemes/la The intransitive verb la 'to go'. Michailovsky:1975 checked
Bhj/Paradigms/to go/I/Pst/M Kiranti/Intrans +past Bhj/Morphemes/la The intransitive verb la 'to go' Michailovsky:1975 checked
Bla/Paradigms/to bite/AI/CO AI conj Bla/Morphemes/sikstaki The conjunct-order paradigm for Blackfoot AI verb stem sikstaki, "to bite" Frantz:1991 to be checked
Bla/Paradigms/to bite/AI/IO AI indpt Bla/Morphemes/sikstaki The independent-order paradigm for Blackfoot AI verb stem sikstaki, "to bite" Frantz:1991
Uhlenbeck:1938
to be checked
Bla/Paradigms/to bite/II/IO II indpt Bla/Morphemes/sikstaki The independent-order paradigm for Blackfoot II verb stem sikstaki, "to bite" Frantz:1991
Uhlenbeck:1938
to be checked
Bla/Paradigms/to bite/TA/CO TA conj Bla/Morphemes/siksip The conjunct-order paradigm for Blackfoot TA verb stem siksip, "to bite" Frantz:1991 to be checked
Bla/Paradigms/to bite/TA/IO TA indpt Bla/Morphemes/siksip The independent-order paradigm for Blackfoot TA verb stem siksip, "to bite" Taylor:1969
Uhlenbeck:1938
to be checked
Bla/Paradigms/to bite/TI/IO TI indpt Bla/Morphemes/siksstsi The independent-order paradigm for Blackfoot TI verb stem siksstsii, "to bite" Frantz:1991
Uhlenbeck:1938
to be checked
Bla/Paradigms/to take down/TI/IO TI indpt Bla/Morphemes/iikoon The independent-order paradigm for Blackfoot TI verb stem iikooni, "to take down". TI verbs have theme signs, but they are lexically specified and invariant for a given verb. Possible are i, ii and oo Frantz:1991 to be checked
Blc/Paradigms/to X/I Language Stock/Intrans Blc/Morphemes/stem The segmented paradigm for Bella Coola intransitive verbs. Newman:1969 checked
Blc/Paradigms/to X/T Language Stock/Trans Blc/Morphemes/stem The segmented paradigm for Bella Coola transitive verbs. Newman:1969 checked
Byw/Paradigms/to come/Npst Kiranti/Intrans -past Byw/Morphemes/tai The nonpast paradigm for the intransitive verb tama 'to come'. Bickel:2004a checked
Byw/Paradigms/to come/Pst Kiranti/Intrans +past Byw/Morphemes/tai The past paradigm for the intransitive verb tama 'to come'. Bickel:2004a checked
Byw/Paradigms/to go/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Byw/Morphemes/khai The negative nonpast paradigm for the intransitive verb khatma 'to go'. Bickel:2003 checked
Byw/Paradigms/to go/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Byw/Morphemes/khai The negative past paradigm for the intransitive verb khatma 'to go'. Bickel:2003 checked
Byw/Paradigms/to tell/Npst Kiranti/Trans -past Byw/Morphemes/lui The nonpast paradigm for the transitive verb luma 'to tell'. Bickel:2004a checked
Byw/Paradigms/to tell/Pst Kiranti/Trans +past Byw/Morphemes/lui The past paradigm for the transitive verb luma 'to tell'. Bickel:2004a checked
Chy/Paradigms/to fight/TA/IO TA indpt Chy/Morphemes/meo't This is the paradigm of the independent order of the TA verb -méóʔt- 'to fight' Leman:1980 in progress
Chy/Paradigms/to see/AI/IO AI indpt Chy/Morphemes/voosane The independent-order paradigm of the Cheyenne AI verb vóosan, "to see" Leman:1980 in progress
Chy/Paradigms/to see/TA/CO TA conj Chy/Morphemes/voom The conjunct-order paradigm for the verb stem vóom, "to see" Leman:1980 in progress
Chy/Paradigms/to see/TA/IO TA indpt Chy/Morphemes/voom The independent-order paradigm for the verb stem vóom, "to see" Leman:1980 in progress
Chy/Paradigms/to see/TI/CO TI conj Chy/Morphemes/vooht This is the conjunct indicatie paradigm for the TI verb vóóht 'to see it' in progress
Chy/Paradigms/to see/TI/IO TI indpt Chy/Morphemes/vooht The independent-order paradigm of the Cheyenne TI verb vóohtan, "to see" Leman:1980 in progress
Chy/Paradigms/to sing/AI/CO AI conj Chy/Morphemes/nemene This is the conjunct indicative paradigm of the AI verb némené to sing. in progress
Ckt/Paradigms/to X/I Language Stock/Intrans Ckt/Morphemes/stem The indicative paradigm for Chuckchi intransitive verbs Boas:1922 checked
Ckt/Paradigms/to X/T Language Stock/Trans Ckt/Morphemes/stem The indicative transitive paradigm for Chuckchi transitive verbs Boas:1922 checked
Cre/Paradigms/to X/IO TA indpt Cre/Morphemes/stem A plain affix paradigm of the independent order for Plains Cree TA verbs. to be checked
Cre/Paradigms/to be red/CO II conj Cre/Morphemes/mihkwaa The conjunct-order paradigm for Plains Cree II verb stem mihkwaa, "to be red" Dahlstrom:1986 to be checked
Cre/Paradigms/to be red/IO II indpt Cre/Morphemes/mihkwaa The independent-order paradigm for Plains Cree II verb stem mihkwaa, "to be red" Dahlstrom:1986 to be checked
Cre/Paradigms/to frighten/CO TA conj Cre/Morphemes/seekih The conjunct-order paradigm for Plains Cree TA verb stem seekih, "to frighten" Dahlstrom:1986 to be checked
Cre/Paradigms/to frighten/IO TA indpt Cre/Morphemes/seekih The independent-order paradigm for Plains Cree TA verb stem seekih, "to frighten" Dahlstrom:1986 to be checked
Cre/Paradigms/to run/CO AI conj Cre/Morphemes/pimipahtaa The conjunct-order paradigm for Plains Cree IA verb stem pimipahtaa, "to run" Dahlstrom:1986 to be checked
Cre/Paradigms/to run/IO AI indpt Cre/Morphemes/pimipahtaa The independent-order paradigm for Plains Cree IA verb stem pimipahtaa, "to run" Dahlstrom:1986 to be checked
Cre/Paradigms/to see/CO TI conj Cre/Morphemes/waapaht The independent-order paradigm for Plains Cree TI verb stem waapaht, "to see" Dahlstrom:1986 to be checked
Cre/Paradigms/to see/IO TI indpt Cre/Morphemes/waapaht The independent-order paradigm for Plains Cree TI verb stem waapaht, "to see" Dahlstrom:1986 to be checked
Ctn/Paradigms/to laugh/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Ctn/Morphemes/rei' Nonpast negative paradigm of the Chintang intransitive verb reiʔma 'to laugh', taken from the CPDP project checked
Ctn/Paradigms/to laugh/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Ctn/Morphemes/rei' Nonpast affirmative paradigm of the Chintang intransitive verb reiʔma 'to laugh', taken from the CPDP project checked
Ctn/Paradigms/to laugh/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Ctn/Morphemes/rei' Past negative paradigm of the Chintang intransitive verb reiʔma 'to laugh', taken from the CPDP project checked
Ctn/Paradigms/to laugh/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Ctn/Morphemes/rei' Past affirmative paradigm of the Chintang intransitive verb reiʔma 'to laugh', taken from the CPDP project checked
Ctn/Paradigms/to meet/I/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Ctn/Morphemes/tup Nonpast negative paradigm of the Chintang intransitive verb tupma 'to meet/agree' Bickel&al:2007 checked
Ctn/Paradigms/to meet/I/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Ctn/Morphemes/tup Nonpast affirmative intransitive paradigm of the Chintang verb tupma 'to meet/agree' Bickel&al:2007 checked
Ctn/Paradigms/to meet/I/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Ctn/Morphemes/tup Past negative intransitive paradigm of the Chintang verb tupma 'to meet/agree' Bickel&al:2007 checked
Ctn/Paradigms/to meet/I/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Ctn/Morphemes/tup Past affirmative intransitive paradigm of the Chintang verb tupma 'to meet/agree' Bickel&al:2007 checked
Ctn/Paradigms/to meet/T/Npst/Neg Kiranti/Trans -past,+neg Ctn/Morphemes/tup Nonpast negative paradigm of the Chintang transitive verb tupma 'to meet/agree' Bickel&al:2007 checked
Ctn/Paradigms/to meet/T/Npst/Pos Kiranti/Trans -past,-neg Ctn/Morphemes/tup Nonpast affirmative paradigm of the Chintang transitive verb tupma 'to meet/agree' Bickel&al:2007 checked
Ctn/Paradigms/to meet/T/Pst/Neg Kiranti/Trans +past,+neg Ctn/Morphemes/tup Past negative paradigm of the Chintang transitive verb tupma 'to meet/agree' Bickel&al:2007 checked
Ctn/Paradigms/to meet/T/Pst/Pos Kiranti/Trans +past,-neg Ctn/Morphemes/tup Past affirmative paradigm of the Chintang transitive verb tupma 'to meet/agree' Bickel&al:2007 checked
Deu/Paradigms/to be Language Stock/Intrans -past Deu/Morphemes/i Subanalysis of the German present tense auxiliary inflection from Pike (1965) Pike:1965 checked
Deu/Paradigms/to believe Language Stock/Intrans -past Deu/Morphemes/glaub German present tense glauben 'to believe' to be checked
Dry/Paradigms/to come/Npst Language Stock/Intrans -past Dry/Morphemes/ai Non-Past paradigm of the Daray intransitive verb ʌi 'to come' Paudyal:2008 checked
Dry/Paradigms/to give/Npst Language Stock/Trans -past Dry/Morphemes/de Non-Past paradigm of the Daray transitive verb de 'to give' Paudyal:2008 checked
Dus/Paradigms/to catch/Npst Kiranti/Trans -past Dus/Morphemes/lop The non-past paradigm for the transitive verb lopni "to catch" (vt-3) Driem:1993 checked
Dus/Paradigms/to catch/Pst Kiranti/Trans +past Dus/Morphemes/lop The past paradigm for the transitive verb lopni "to catch" (vt-3) Driem:1993 checked
Dus/Paradigms/to get up/Npst Kiranti/Intrans -past Dus/Morphemes/phiik The nonpast paradigm for the intransitive verb "to get up, arise" Driem:1993 checked
Dus/Paradigms/to get up/Pst Kiranti/Intrans +past Dus/Morphemes/phiik The past paradigm for the intransitive verb "to get up, arise" Driem:1993 checked
Dus/Paradigms/to see/Npst Kiranti/Trans -past Dus/Morphemes/dokhot The past paradigm for the transitive verb do:khotni "to see" (vt-2a) Driem:1993 checked
Dus/Paradigms/to see/Pst Kiranti/Trans +past Dus/Morphemes/dokhot The past paradigm for the transitive verb "to see" Driem:1993 checked
Emg/Paradigms/to X/T Kiranti/Trans Emg/Morphemes/stem An abstract agreement paradigm (without tense markers). to be checked
Emg/Paradigms/to come/Npst Kiranti/Intrans -past Emg/Morphemes/dab This is the non-past paradigm of the intransitive verb dapma (<dab- ~ dabu->)"to come". to be checked
Emg/Paradigms/to come/Pst Kiranti/Intrans +past Emg/Morphemes/dab This is the past paradigm of the intransitive verb dapma (<dab- ~ dabu->)"to come". to be checked
Enf/Paradigms/to catch T Enf/Morphemes/kadza This is the objective conjugation paradigm of the transitive verb kaða - 'to catch' Künnap:1999
Salminen:1997
in progress
Enf/Paradigms/to live I Enf/Morphemes/dire This is the subjective conjugation paradigm of the intransitive verb dire - 'to live' Künnap:1999
Salminen:1997
in progress
Enf/Paradigms/to stand up I Enf/Morphemes/neri This is the reflexive conjugation paradigm of the reflexive verb neri - 'to stand up' Künnap:1999
Salminen:1997
in progress
Gge/Paradigms/to X/I Kiranti/Intrans Gge/Morphemes/stem A intransitive paradigm in progress
Gge/Paradigms/to X/T Kiranti/Trans Gge/Morphemes/stem A transitive paradigm in progress
Hix/Paradigms/to X/I Language Stock/Incl/I Hix/Morphemes/stem This is the intransitive personal agreement paradigm in Hixkaryana. checked
Hix/Paradigms/to X/T Language Stock/Incl/T Hix/Morphemes/stem This is the transitive personal agreement paradigm in Hixkaryana. checked
Jee/Paradigms/to X/I/A Kiranti/Intrans Jee/Morphemes/stem This is the abstract agreement paradigm for an intransitive verb in the Āmbote dialect. checked
Jee/Paradigms/to X/I/M Kiranti/Intrans Jee/Morphemes/stem This is the abstract agreement paradigm for an intransitive verb in the Mohantāre dialect. checked
Jee/Paradigms/to X/T/A/1 Kiranti/Trans Jee/Morphemes/stem The abstract transitive agreement paradigm for the Āmbote dialect. checked
Jee/Paradigms/to X/T/A/2 Kiranti/Trans Jee/Morphemes/stem The abstract transitive agreement paradigm for the Āmbote dialect. checked
Jee/Paradigms/to X/T/M Kiranti/Trans Jee/Morphemes/stem The abstract transitive agreement paradigm for the Mohantāre dialect checked
Jee/Paradigms/to die/I/A Kiranti/Intrans Jee/Morphemes/si/2 This is the intransitive agreement paradigm for the verb stem <si-> "to die" (vi-1-a-i) in the Āmbote dialect. checked
Jee/Paradigms/to die/I/M Kiranti/Intrans Jee/Morphemes/si/2 This is the intransitive agreement paradigm for the verb stem <si-> "to die" (vi-1-a-i) in the Mohantāre dialect. checked
Jqr/Paradigms/to X/I Jaqaru/Intrans -past Jqr/Morphemes/stem The intransitive paradigm of Jaqaru. checked
Jqr/Paradigms/to X/T Jaqaru/Trans -past Jqr/Morphemes/stem The transitive paradigm Gordon:1986 checked
Jum/Paradigms/to cry Language Stock/InclusiveOnlyDual/I Jum/Morphemes/weg The paradigm for the intransitive verb "to cry", taken from Anderson (p.c.). in progress
Jum/Paradigms/to look Language Stock/InclusiveOnlyDual/T Jum/Morphemes/daam The paradigm for the transitive verb "to look" Anderson:2004 in progress
Jya/Paradigms/to X/I Language Stock/Dual/I Jya/Morphemes/stem The intransitive paradigm. Jaques:2010 checked
Jya/Paradigms/to X/T Language Stock/Dual/T Jya/Morphemes/stem The transitive paradigm. Jaques:2010 checked
Kal/Paradigms/to X/I Language Stock/Intrans -past Kal/Morphemes/stem The intransitive paradigm Fortescue:1984 in progress
Kal/Paradigms/to X/T Language Stock/Trans -past Kal/Morphemes/stem The transitive paradigm Fortescue:1984 in progress
Kbc/Paradigms/to answer T Kbc/Morphemes/gidi Paradigm of the Kadiwéu transitive verb gidi 'to answer' Nevins&Sandalo:ta to be checked
Kbc/Paradigms/to heal I Kbc/Morphemes/ikil Paradigm of the Kadiwéu unaccusative verb ikil 'to heal' Nevins&Sandalo:ta to be checked
Kbc/Paradigms/to love T Kbc/Morphemes/emaan Paradigm of the Kadiwéu transitive verb emaan 'to love' Nevins&Sandalo:ta to be checked
Kbc/Paradigms/to sing I Kbc/Morphemes/gaan Paradigm of the Kadiwéu unergative verb gaan 'to sing' Nevins&Sandalo:ta to be checked
Kbc/Paradigms/to swim I Kbc/Morphemes/aloquon Paradigm of the Kadiwéu unergative verb aloquon 'to swim' Nevins&Sandalo:ta to be checked
Kca/Paradigms/to X/Def/Pres T Kca/Morphemes/te/1 This is the definite present paradigm of the verb te (meaning unclear) in the Sherkal dialect Collinder:1957 to be checked
Kca/Paradigms/to X/Def/Pst T +past Kca/Morphemes/te/1 This is the definite past paradigm of the verb te (meaning unclear) in the Sherkal dialect Collinder:1957 to be checked
Kca/Paradigms/to X/Indef/Pres I Kca/Morphemes/te/1 This is the indefinite present paradigm of the verb te (meaning unclear) in the Sherkal dialect Collinder:1957 to be checked
Kca/Paradigms/to X/Indef/Pst I +past Kca/Morphemes/te/1 This is the indefinite past paradigm of the verb te (meaning unclear) in the Sherkal dialect Collinder:1957 to be checked
Ket/Paradigms/to X/I Language Stock/Gender/I Ket/Morphemes/stem The intransitive paradigm Werner:1997 to be checked
Ket/Paradigms/to X/T Language Stock/Gender/T Ket/Morphemes/stem The transitive paradigm Werner:1997 to be checked
Kkt/Paradigms/to X/I/Npst Kiranti/Intrans -past Kkt/Morphemes/stem Nonpast intransitive paradigm of Kohi verbal agreement affixes Lahaussois:2009 to be checked
Kkt/Paradigms/to X/I/Pst Kiranti/Intrans +past Kkt/Morphemes/stem Past intransitive paradigm of Kohi verbal agreement affixes Lahaussois:2009 to be checked
Kkt/Paradigms/to X/T/Npst Kiranti/Trans -past Kkt/Morphemes/stem Nonpast transitive paradigm of Kohi verbal agreement affixes Lahaussois:2009 to be checked
Kkt/Paradigms/to X/T/Pst Kiranti/Trans +past Kkt/Morphemes/stem Past transitive paradigm of Kohi verbal agreement affixes Lahaussois:2009 to be checked
Kle/Paradigms/to fly/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Kle/Morphemes/per This is the non-past intransitive paradigm of the verb perma (vi-1) 'to fly'. checked
Kle/Paradigms/to fly/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Kle/Morphemes/per This is the past negative intransitive paradigm of the verb perma (vi-1) 'to fly'. checked
Kle/Paradigms/to fly/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Kle/Morphemes/per This is the past intransitive paradigm of the verb perma (vi-1) 'to fly'. checked
Kle/Paradigms/to hit/Npst Kiranti/Trans -past Kle/Morphemes/ker The non-past paradigm for the transitive verb kerma (vt-1) "to hit" Tolsma:2006 checked
Kle/Paradigms/to hit/Npst/Alt Kiranti/Trans -past Kle/Morphemes/ker The non-past paradigm for the transitive verb kerma (vt-1) "to hit" (alternative analysis) Tolsma:2006 checked
Kle/Paradigms/to hit/Pst Kiranti/Trans +past Kle/Morphemes/ker This is the past paradigm for the transitive verb kerma (vt-1) "to hit" Tolsma:2006 checked
Kle/Paradigms/to hit/Pst/Alt Kiranti/Trans +past Kle/Morphemes/ker The non-past paradigm for the transitive verb kerma (vt-1) "to hit" (alternative analysis) Tolsma:2006 checked
Kle/Paradigms/to hit/Pst/Neg Kiranti/Trans +past,+neg Kle/Morphemes/ker This is the negative past paradigm for the transitive verb kerma (vt-1) "to hit". to be checked
Kle/Paradigms/to smell/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Kle/Morphemes/nam This is the intransitive non-past paradigm of the verb namma (vi-1) 'to smell' Tolsma:2006 checked
Kle/Paradigms/to smell/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Kle/Morphemes/nam This is the negative past paradigm of the verb namma 'to smell' Tolsma:2006 checked
Kle/Paradigms/to smell/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Kle/Morphemes/nam This is the intransitive past paradigm of the verb namma 'to smell' Tolsma:2006 checked
Kun/Paradigms/to X/I/P Kiranti/Intrans Kun/Morphemes/stem An intransitive agreement paradigm for P (i.e. prefixing) verbs in Kunama Bender:1996 in progress
Kun/Paradigms/to X/I/S Kiranti/Intrans Kun/Morphemes/stem An intransitive agreement paradigm for S (i.e. suffixing) verbs in Kunama Bender:1996 in progress
Kun/Paradigms/to X/T Kiranti/Trans Kun/Morphemes/stem The abstract intransitive paradigm of Kunama Bender:1996 checked
Kyh/Paradigms/to X/NO/I Language Stock/Intrans +neg,indpt Kyh/Morphemes/stem The blank negative order verbal affix paradigm of Karuk intransitives Macaulay:1992
Macaulay:2000
checked
Kyh/Paradigms/to X/NO/T Language Stock/Trans +neg,indpt Kyh/Morphemes/stem The blank negative order verbal affix paradigm of Karuk transitives Macaulay:1992
Macaulay:2000
checked
Kyh/Paradigms/to X/OO/I Language Stock/Intrans -neg,imper Kyh/Morphemes/stem The blank optative (imperative) order verbal affix paradigm of Karuk intransitives Macaulay:1992
Macaulay:2000
checked
Kyh/Paradigms/to X/OO/T Language Stock/Trans -neg,imper Kyh/Morphemes/stem The blank optative (imperative) order verbal affix paradigm of Karuk transitives Macaulay:1992
Macaulay:2000
checked
Kyh/Paradigms/to X/PO/I Language Stock/Intrans -neg,indpt Kyh/Morphemes/stem The blank positive order verbal affix paradigm of Karuk intransitives Macaulay:1992
Macaulay:2000
checked
Kyh/Paradigms/to X/PO/T Language Stock/Trans -neg,indpt Kyh/Morphemes/stem The blank positive order verbal affix paradigm of Karuk transitives Macaulay:1992
Macaulay:2000
checked
Lif/Paradigms/to return/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Lif/Morphemes/nuung The negated non-preterite paradigm for the intransitive verb nu:ŋmaʔ 'to return' Driem:1987 checked
Lif/Paradigms/to return/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Lif/Morphemes/nuung The nonnegated non-preterite paradigm for the intransitive verb nu:ŋmaʔ 'to return' Driem:1987 checked
Lif/Paradigms/to return/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Lif/Morphemes/nuung The negated preterite paradigm for the intransitive verb nu:ŋmaʔ 'to return' Driem:1987 checked
Lif/Paradigms/to return/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Lif/Morphemes/nuung The nonnegated preterite paradigm for the intransitive verb nu:ŋmaʔ 'to return' Driem:1987 checked
Lif/Paradigms/to teach/Npst/Neg Kiranti/Trans -past,+neg Lif/Morphemes/hu The negated non-preterite paradigm for the transitive verb huʔmaʔ 'to teach' Driem:1987 checked
Lif/Paradigms/to teach/Npst/Pos Kiranti/Trans -past,-neg Lif/Morphemes/hu The nonnegated non-preterite paradigm for the transitive verb huʔmaʔ 'to teach' Driem:1987 checked
Lif/Paradigms/to teach/Pst/Neg Kiranti/Trans +past,+neg Lif/Morphemes/hu The negated preterite paradigm for the transitive verb huʔmaʔ 'to teach' Driem:1987 checked
Lif/Paradigms/to teach/Pst/Pos Kiranti/Trans +past,-neg Lif/Morphemes/hu The non-negated preterite paradigm for the transitive verb huʔmaʔ 'to teach' Driem:1987 checked
Lkt/Paradigms/to X/I Lakhota/Intrans Lkt/Morphemes/stem The intransitive paradigm Rood&Taylor:1996 in progress
Lkt/Paradigms/to X/T Lakhota/Trans Lkt/Morphemes/stem The transitive paradigm Rood&Taylor:1996 in progress
Lrr/Paradigms/to go/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Lrr/Morphemes/lamdhum This is the negative paradigm of the intransitive verb lamdhumma (-lamdhums-, -lamdhum-) "to go". checked
Lrr/Paradigms/to go/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Lrr/Morphemes/lamdhum This is the paradigm of the intransitive verb lamdhumma (-lamdhums-, -lamdhum-) "to go". checked
Lrr/Paradigms/to go/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Lrr/Morphemes/lamdhum This is the negative past paradigm of the intransitive verb lamdhumma (-lamdhums-, -lamdhum-) "to go". checked
Lrr/Paradigms/to go/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Lrr/Morphemes/lamdhum This is the past paradigm of the intransitive verb lamdhumma (-lamdhums-, -lamdhum-) "to go". checked
Lrr/Paradigms/to say/Npst/Pos Kiranti/Trans -past,-neg Lrr/Morphemes/lo The non-past paradigm for the transitive verb lo:ma (-lo:s-, -lo:-) "to say". checked
Lrr/Paradigms/to say/Pst/Pos Kiranti/Trans +past,-neg Lrr/Morphemes/lo The past paradigm for the transitive verb lo:ma (-lo:s-, -lo:-) "to say". checked
Mai/Paradigms/to X/I I Mai/Morphemes/stem The intransitive paradigm Yadav:1995 checked
Mai/Paradigms/to X/T T Mai/Morphemes/stem The transitive paradigm Yadav:1995 checked
Mez/Paradigms/to X/CO TA indic,conj Mez/Morphemes/stem The affix paradigm for a TA stem in the indicative CO. in progress
Mez/Paradigms/to X/IO/AI AI indic,indpt Mez/Morphemes/stem The AI abstract affix paradigm in the indicative IO. checked
Mez/Paradigms/to X/IO/TA TA indic,indpt Mez/Morphemes/stem This site summarizes the affixes for the TA paradigm in the Independent Order and abstracts away from the different stems. checked
Mez/Paradigms/to be red/IO II indic,indpt Mez/Morphemes/mehkii This is the II pradigm in the indicative mode (IO) of the verb mɛhkii- 'to be red', taken from Bloomfield 1962 checked
Mez/Paradigms/to bring/TI/C2/IO TI indic,indpt Mez/Morphemes/pit This is the indicative IO paradigm of the class 2 TI verb pi:t 'to bring'. in progress
Mez/Paradigms/to call/CO TA indic,conj Mez/Morphemes/naatom The indicative conjunct paradigm (only inverse) for the TA verb ``to call´´. in progress
Mez/Paradigms/to call/IO TA indic,indpt Mez/Morphemes/naatom The TA paradigm (1-2) for the verb "to call" in the indicative IO. in progress
Mez/Paradigms/to embark/CO AI indic,conj Mez/Morphemes/poose The paradigm of the AI verb po:se "embark" in the conjunct order (indicative). checked
Mez/Paradigms/to embark/IO AI indic,indpt Mez/Morphemes/poose The AI paradigm for the verb po:se "to embark" in the indicative mode (IO) Bloomfield:1962 checked
Mez/Paradigms/to exist/II/CO II indic,conj Mez/Morphemes/aqtee This is the II paradigm in the indicative CO of the verb aqtɛ:- 'to exist'. in progress
Mez/Paradigms/to fetch/CO TA indic,conj Mez/Morphemes/naaN The paradigm (only 3P) of the TA verb na:N "fetch" in the indicative CO. in progress
Mez/Paradigms/to fetch/IO TA indic,indpt Mez/Morphemes/naaN The TA paradigm (all third person forms) in the indicative mode (IO) for the verb na:N "fetch". in progress
Mez/Paradigms/to hear/CO TI indic,conj Mez/Morphemes/nooht The indicative CO paradigm for the II verb ``to see´´. in progress
Mez/Paradigms/to kill/IO TA IA indic,indpt Mez/Morphemes/neeqN The TA paradigm (inanimate actor) in the indicative mode for the verb ``to kill´´. in progress
Mez/Paradigms/to put/TI/C1/IO TI indic,indpt Mez/Morphemes/poon The TI paradigm for the verb po:n "to put" in the indicative IO. in progress
Mez/Paradigms/to see/CO TA indic,conj Mez/Morphemes/neew The paradigm (only 1P and obv) of the TA verb nɛ:w "see" in the indicative CO. in progress
Mez/Paradigms/to see/IO TA indic,indpt Mez/Morphemes/neew The TA paradigm (2-1) for the verb "to see" in the indicative mode (IO). in progress
Mez/Paradigms/to see/Neg TA +neg,indpt This gives the TA paradigm for two negated verbs: nɛ:w “to see“ and natom “to call“. in progress
Mia/Paradigms/to look at/TA/CO TA conj Mia/Morphemes/waapam Conjunct-order paradigm of the Miami-Illinois TA verb waapam-, "to look at" Costa:2003 to be checked
Mia/Paradigms/to look at/TA/IO TA indpt Mia/Morphemes/waapam Independent-order paradigm of the Miami-Illinois TA verb waapam-, "to look at" Costa:2003 to be checked
Mia/Paradigms/to look at/TI/IO TI indpt Mia/Morphemes/waapant Independent-order paradigm of Miami-Illinois TI verb waapant- "to look at (it)" Costa:2003 to be checked
Mia/Paradigms/to play/CO/Npst AI -past,conj Mia/Morphemes/paahpi Regular Conjunct-order paradigm of Miami-Illinois AI verb paahpi- "to play" Costa:2003 to be checked
Mia/Paradigms/to play/CO/Pst AI +past,conj Mia/Morphemes/paahpi Preterit Conjunct-order paradigm of Miami-Illinois AI verb paahpi- "to play" Costa:2003 to be checked
Mia/Paradigms/to play/IO AI indpt Mia/Morphemes/paahpi Independent-order paradigm of Miami-Illinois AI verb paahpi- "to play" Costa:2003 to be checked
Mic/Paradigms/to make/TA TA Mic/Morphemes/kisita This is the present indicative paradigm of the TA verb kisita 'to make something for someone' Hewson:1990 in progress
Mic/Paradigms/to pray AI Mic/Morphemes/alasutma This is the present indicative paradigm of the AI verb alasutmay 'to pray' Hewson:1990 in progress
Mic/Paradigms/to see/TA TA Mic/Morphemes/nemii This is the present indicative paradigm of the TA verb nemiik 'to see someone Hewson:1990 in progress
Mns/Paradigms/to cause/Def/Pst T +past Mns/Morphemes/xanle This is the definite past paradigm of the verb xanli, "to cause to adhere" Keresztes:1988 to be checked
Mns/Paradigms/to live/Indef/Npst I -past Mns/Morphemes/ool This is the indefinite non-past paradigm of the verb ool, "to be/to live" Keresztes:1988 to be checked
Mns/Paradigms/to live/Indef/Pst I +past Mns/Morphemes/ool This is the indefinite past paradigm of the verb ool, "to be/to live" Keresztes:1988 to be checked
Mns/Paradigms/to occupy/Def/Npst T -past Mns/Morphemes/uunti This is the definite non-past paradigm of the verb uunti, "to occupy" Keresztes:1988 to be checked
Mns/Paradigms/to take away/Indef/Cond I Mns/Morphemes/tot This is the conditional indefinite paradigm of the verb tot, "to take away" Keresztes:1988 to be checked
Mph/Paradigms/to X/I Maung/Intrans Mph/Morphemes/stem The intransitive present paradigm Capell:1970 to be checked
Mph/Paradigms/to X/T Maung/Trans Mph/Morphemes/stem The transitive present paradigm Capell:1970 to be checked
Mrc/Paradigms/to X/I Language Stock/Intrans Mrc/Morphemes/stem The intransitive paradigm Gordon:1986 checked
Mrc/Paradigms/to X/T Language Stock/Trans Mrc/Morphemes/stem The transitive paradigm Gordon:1986 checked
Myv/Paradigms/to see/Def/Npst Language Stock/Trans -past Myv/Morphemes/vano This is the definite, non-past paradigm of the verb van, "to see" Abondolo:1982 checked
Myv/Paradigms/to see/Def/Pst Language Stock/Trans +past Myv/Morphemes/vano This is the definite, past paradigm of the verb van, "to see" Abondolo:1982 checked
Myv/Paradigms/to see/Indef/Npst Language Stock/Intrans -past Myv/Morphemes/vano This is the indefinite, non-past paradigm Zaicz:1988 checked
Myv/Paradigms/to see/Indef/Pst Language Stock/Intrans +past Myv/Morphemes/vano This is the indefinite, past paradigm Zaicz:1988 checked
Nio/Paradigms/to kill/OC T Nio/Morphemes/kodute This is the transitive (objective conjugation) paradigm of the transitive-reflexive verb koðu-tə - 'to kill' Helimski:1994 in progress
Nio/Paradigms/to kill/RC I Nio/Morphemes/kodute This is the reflexive conjugation paradigm of the transitive-reflexive verb koðu-tə - 'to kill (oneself)' Helimski:1994 in progress
Nio/Paradigms/to kill/SC I Nio/Morphemes/kodute This is the intransitive (subjective conjugation) paradigm of the transitive-reflexive verb koðu-tə - 'to kill' Helimski:1994 in progress
Njb/Paradigms/to X/I Language Stock/Intrans Njb/Morphemes/stem An intransitive paradigm Watters:2002 checked
Njb/Paradigms/to X/T Language Stock/Trans Njb/Morphemes/stem A transitive paradigm Watters:2002 checked
Oji/Paradigms/to X/TA/IO/Pst TA indpt Oji/Morphemes/stem This is the affix paradigm for a transitive animate verb in the independent order, preterit mode, positive. in progress
Oji/Paradigms/to arrive/IO AI indpt Oji/Morphemes/dgoshin This is the independent, indicative, positive AI paradigm of the intransitive verb dgoshin 'arrive'. checked
Oji/Paradigms/to be big/II/CO II conj Oji/Morphemes/mchaa This is the independent, indicative, positive II paradigm of the intransitive verb mchaa 'be big'. checked
Oji/Paradigms/to be big/II/IO II indpt Oji/Morphemes/mchaa This is the independent, indicative, positive II paradigm of the intransitive verb mchaa 'be big'. checked
Oji/Paradigms/to give/AIO/IO AI indpt Oji/Morphemes/miigwe This is the independent, indicative, positive AI + object paradigm of the verb miigwe 'give Y away'. checked
Oji/Paradigms/to give/TA/CO TA conj Oji/Morphemes/miin This is the conjunct, neutral mode, TA paradigm of the transitive verb miizh 'to give'. checked
Oji/Paradigms/to give/TA/IO TA indpt Oji/Morphemes/miin This is the independent, indicative, positive TA paradigm of the transitive verb miizh 'to give'. checked
Oji/Paradigms/to make a fire/CO AI conj Oji/Morphemes/boodwe This is the conjunct, indicative, positive AI paradigm of the intransitive verb bodwe 'make a fire'. checked
Oji/Paradigms/to make a fire/IO AI indpt Oji/Morphemes/boodwe This is the independent, indicative, positive AI paradigm of the intransitive verb bodwe 'make a fire'. checked
Oji/Paradigms/to see/TI/CO TI conj Oji/Morphemes/waabnd This is the conjunct, indicative, positive TI paradigm of the verb waabndan 'see (inanim.)'. checked
Oji/Paradigms/to see/TI/IO TI indpt Oji/Morphemes/waabnd This is the independent, indicative TI paradigm of the verb waabndan 'see (inanim.)' checked
Ono/Paradigms/to X/I Language Stock/Incl/Dual/Gender/I Ono/Morphemes/stem The unsegmented paradigm for intransitive verbs in Onondaga Barrie:2005 checked
Ono/Paradigms/to X/T Language Stock/Incl/Dual/Gender/T Ono/Morphemes/stem The unsegmented paradigm for transitive verbs in Onondaga Barrie:2005 checked
Pot/Paradigms/to be round/CO II conj Pot/Morphemes/wawUyeya Conjunct order paradigm of the Potawatomi II verb stem wawUyeya, "to be round" Hockett:1939 to be checked
Pot/Paradigms/to be round/IO II indpt Pot/Morphemes/wawUyeya Independent-indicative order paradigm of the Potawatomi II verb stem wawUyeya, "to be round" Anderson:1992 to be checked
Pot/Paradigms/to come/AI/CO AI conj Pot/Morphemes/pja This is the conjunct, indicative, positive AI paradigm of the verb pja 'come'. to be checked
Pot/Paradigms/to come/TI/CO TI conj Pot/Morphemes/pja This is the conjunct, indicative, positive TI paradigm of the verb pja 'come'. to be checked
Pot/Paradigms/to give/TA/CO TA conj Pot/Morphemes/miN This is the conjunct TA paradigm of the transitive verb miN 'to give' Hockett:1939 to be checked
Pot/Paradigms/to see/TA/IO Potawatomi/TA indpt Pot/Morphemes/wapUm Independent-indicative order paradigm of the Potawatomi TA verb stem wapUm, "to see (him/her/them)" Anderson:1992 to be checked
Pot/Paradigms/to see/TI/IO TI indpt Pot/Morphemes/wapUt Independent-indicative order paradigm of the Potawatomi TI verb stem wapUt, "to see (it)" Anderson:1992 to be checked
Pot/Paradigms/to start running/IO Algonquian/AI indpt Pot/Morphemes/kasUkUmi Independent-indicative order paradigm of the Potawatomi AI verb stem kasUkUmi, "to start running" Anderson:1992 to be checked
Pot/Paradigms/to think/CO AI conj Pot/Morphemes/nentem This is the conjunct, indicative, positive AI paradigm of the verb nenUtUm 'to think'. to be checked
Pqm/Paradigms/to dwell there/CO AI conj Pqm/Morphemes/wik This is the conjunct indicative paradigm of the animate intransitive verb 'wik-i' - 'to dwell there' Sherwood:1986 to be checked
Pqm/Paradigms/to dwell there/IO AI indpt Pqm/Morphemes/wik This is the independent indicative paradigm of the animate intransitive verb 'wik-i' - 'to dwell there' Sherwood:1986 to be checked
Pqm/Paradigms/to help/CO TA conj Pqm/Morphemes/wicohkem This is the conjunct indicative paradigm of the transitive animate verb 'wicohke-m' - 'to help' Sherwood:1986 to be checked
Pqm/Paradigms/to help/IO TA indpt Pqm/Morphemes/wicohkem This is the independent indicative paradigm of the transitive animate verb 'wicohke-m' - 'to help' Sherwood:1986 to be checked
Pqm/Paradigms/to listen to/SO T Pqm/Morphemes/ciksotu This is the independent subordinative local Paradigm of the transitive verb 'ciksotu' - 'to listen to' Bruening:2001 to be checked
Pqm/Paradigms/to see/TI/CO TI conj Pqm/Morphemes/nemihto This is the conjunct indicative paradigm of the transitive inanimate verb 'nəm-iht' - 'to see' Sherwood:1986 to be checked
Pqm/Paradigms/to see/TI/IO TI indpt Pqm/Morphemes/nemihto This is the independent indicative paradigm of the transitive inanimate verb 'nəm-iht' - 'to see' Sherwood:1986 to be checked
Pum/Paradigms/to give/Npst/Pos Kiranti/Trans -past,-neg Pum/Morphemes/it This is positive non-past paradigm of the transitive verb itma, to give. checked
Pum/Paradigms/to go/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Pum/Morphemes/pung This is the paradigm of the intransitive verb puŋma, to go Bickel&al:2007a checked
Pum/Paradigms/to go/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Pum/Morphemes/pung This is the paradigm of the intransitive verb puŋma, to go Bickel&al:2007a checked
Pum/Paradigms/to go/Npst/Prog/Neg Kiranti/Intrans -past,+prog,+neg Pum/Morphemes/pung This is the paradigm of the intransitive verb puŋma, to go Bickel&al:2007a checked
Pum/Paradigms/to go/Npst/Prog/Pos Kiranti/Intrans -past,+prog,-neg Pum/Morphemes/pung This is the paradigm of the intransitive verb puŋma, to go Bickel&al:2007a checked
Pum/Paradigms/to go/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Pum/Morphemes/pung This is the paradigm of the intransitive verb puŋma, to go in the past tense Bickel&al:2007a checked
Pum/Paradigms/to see/Npst/Pos Kiranti/Trans -past,-neg Pum/Morphemes/khang This is the positive non-past paradigm of the transitive verb khaŋma, to see. checked
Pum/Paradigms/to talk/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Pum/Morphemes/bang This is the paradigm of the intransitive verb baŋma, to talk Bickel&al:2007a checked
Pum/Paradigms/to talk/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Pum/Morphemes/bang This is the past paradigm of the intransitive verb baŋma, to talk Bickel&al:2007a checked
Pum/Paradigms/to teach/Pst/Pos Kiranti/Trans +past,-neg Pum/Morphemes/cind This is the positive past paradigm of the transitive verb cindma "to teach". checked
Quy/Paradigms/to X/I Language Stock/Incl/I -past Quy/Morphemes/stem The intransitive paradigm. Kusters:2003 checked
Quy/Paradigms/to X/I/Alt Language Stock/Incl/I -past Quy/Morphemes/stem The intransitive paradigm -- alternative segmentation. Kusters:2003 checked
Quy/Paradigms/to X/T Language Stock/Incl/T -past Quy/Morphemes/stem The transitive paradigm in the present tense. Kusters:2003 checked
Quy/Paradigms/to X/T/Alt Language Stock/Incl/T -past Quy/Morphemes/stem The transitive paradigm in the present tense -- an alternative segmentation. Kusters:2003 checked
Quy/Paradigms/to X/T/Alt/L Language Stock/Incl/T -past Quy/Morphemes/stem The transitive paradigm in the present tense -- alternative data Lakaemper&Wunderlich:1998 checked
Rab/Paradigms/to come up/Npst/Rai Kiranti/Intrans -past Rab/Morphemes/sana This is the intransitive non-past paradigm of the verb soma 'to come up' of the U dialect Rai:2003 checked
Rab/Paradigms/to come up/Pst/Rai Kiranti/Intrans +past Rab/Morphemes/sana This is the intransitive past paradigm of the verb soma 'to come up' of the U dialect Rai:2003 checked
Rab/Paradigms/to go/Npst Kiranti/Intrans -past Rab/Morphemes/khat The non-past paradigm for the intransitive verb khaima "to go" Ebert:1997 checked
Rab/Paradigms/to go/Pst Kiranti/Intrans +past Rab/Morphemes/khat The past paradigm for the intransitive verb khaima "to go" Ebert:1997 checked
Rab/Paradigms/to pinch/Npst/Rai Kiranti/Trans -past Rab/Morphemes/chik This is the non-past paradigm of the transitive verb chikma 'to pinch Rai:2003 checked
Rab/Paradigms/to pinch/Pst/Rai Kiranti/Trans +past Rab/Morphemes/chik This is the past paradigm of the transitive verb chikma 'to pinch Rai:2003 checked
Rab/Paradigms/to tell/Npst/NW Kiranti/Trans -past Rab/Morphemes/lod The non-past paradigm (NW) for the transitive verb loma "to tell" Ebert:1997 checked
Rab/Paradigms/to tell/Npst/SE Kiranti/Trans -past Rab/Morphemes/lod The non-past paradigm (SE) for the transitive verb "to tell" Ebert:1997 checked
Rab/Paradigms/to tell/Pst/NW Kiranti/Trans +past Rab/Morphemes/lod The past paradigm (NW) for the transitive verb "to tell" Ebert:1997 checked
Rab/Paradigms/to tell/Pst/SE Kiranti/Trans +past Rab/Morphemes/lod The past paradigm (SE) for the transitive verb "to tell" Ebert:1997 checked
Rey/Paradigms/to X/I Language Stock/Intrans Rey/Morphemes/stem The intransitive pronominal affix paradigm Guillaume:2009 checked
Rey/Paradigms/to X/T Language Stock/Trans Rey/Morphemes/stem The transitive pronominal affix paradigm Guillaume:2009 checked
Sac/Paradigms/to X/AI/IO Algonquian/AI indpt Sac/Morphemes/stem This is the IO affix-paradigm for an AI verb Bloomfield:1926 checked
Sac/Paradigms/to X/II/IO II indpt Sac/Morphemes/stem This is the IO affix-paradigm for an II verb Bloomfield:1926 in progress
Sac/Paradigms/to X/TA/CO TA conj Sac/Morphemes/stem This is the CO affix paradigm for a TA verb Bloomfield:1926 in progress
Sac/Paradigms/to X/TA/IO Fox/TA indpt Sac/Morphemes/stem This is the IO affix paradigm for a TA verb Bloomfield:1926 checked
Sac/Paradigms/to X/TI/IO TI indpt Sac/Morphemes/stem This is the IO affix-paradigm for a TI verb Bloomfield:1926 in progress
Saj/Paradigms/to X/G/I I Saj/Morphemes/stem A intransitive agreement paradigm without tense or aspect markers from the Gamkonora dialect. checked
Saj/Paradigms/to X/G/T T Saj/Morphemes/stem A transitive agreement paradigm without tense or aspect markers from the Gamkonora dialect. checked
Saj/Paradigms/to X/P/I Language Stock/Incl/Gender/I Saj/Morphemes/stem A intransitive agreement paradigm without tense or aspect markers from the Pa'disua dialect. checked
Saj/Paradigms/to X/P/T Language Stock/Incl/Gender/T Saj/Morphemes/stem A transitive agreement paradigm without tense or aspect markers from the Pa'disua dialect. checked
Sel/Paradigms/to find/Def/Ind/Fut I Sel/Morphemes/qo This is the indicative definite (objective) paradigm of the verb qo- 'to find' in future tense Helimski:1988 to be checked
Sel/Paradigms/to find/Def/Ind/Pres I Sel/Morphemes/qo This is the indicative definite (objective) paradigm of the verb qo- 'to find' in present tense Helimski:1988 to be checked
Sel/Paradigms/to find/Def/Ind/Pst I +past Sel/Morphemes/qo This is the indicative definite (objective) paradigm of the verb qo- 'to find' in past tense Helimski:1988 to be checked
Sel/Paradigms/to find/Def/Ind/Pst/Narr I +past Sel/Morphemes/qo This is the indicative definite (objective) paradigm of the verb qo- 'to find' in past narrative tense Helimski:1988 to be checked
Sel/Paradigms/to find/Indef/Ind/Fut I Sel/Morphemes/qo This is the indicative indefinite (subjective) paradigm of the verb qo- 'to find' in future tense Helimski:1988 to be checked
Sel/Paradigms/to find/Indef/Ind/Pres I Sel/Morphemes/qo This is the indicative indefinite (subjective) paradigm of the verb qo- 'to find' in present tense Helimski:1988 to be checked
Sel/Paradigms/to find/Indef/Ind/Pst I +past Sel/Morphemes/qo This is the indicative indefinite (subjective) paradigm of the verb qo- 'to find' in past tense Helimski:1988 to be checked
Sel/Paradigms/to find/Indef/Ind/Pst/Narr I +past Sel/Morphemes/qo This is the indicative indefinite (subjective) paradigm of the verb qo- 'to find' in past narrative tense Helimski:1988 to be checked
Sis/Paradigms/to X/I Kiranti/Intrans Sis/Morphemes/stem A intransitive paradigm without tense or aspect marking. Frachtenberg:1922 checked
Sis/Paradigms/to X/T Kiranti/Trans Sis/Morphemes/stem A transitive paradigm without tense or aspect marking. Frachtenberg:1922 checked
Sjw/Paradigms/to be long/II II indpt Sjw/Morphemes/kinwaaw This is the paradigm for the intransitive inanimate stem kinwaaw 'to be long' Berardo:2001 in progress
Sjw/Paradigms/to fall off/AI/CO AI conj Sjw/Morphemes/penhsin This is the subordinate mode paradigm for the animate intransitive verb ye'-penhsi(n) 'to fall off' Andrews:1994 in progress
Sjw/Paradigms/to feel well/AI/IO AI indpt Sjw/Morphemes/wisilaasamamo This is the paradigm of the animate intransitive stem wisilaasamamo 'feel well' Berardo:2001 in progress
Sjw/Paradigms/to hide/TA/CO TA conj Sjw/Morphemes/kkil This is the subordinate mode paradigm of the transitive ayemate verb kkil 'to hide Andrews:1994 in progress
Sjw/Paradigms/to see/TA/IO TA indpt Sjw/Morphemes/neew This is the paradigm for the transitive animate stem nee 'to see' Berardo:2001
Andrews:1994
in progress
Sjw/Paradigms/to see/TI/IO TI indpt Sjw/Morphemes/nee This is the paradigm for the transitive inanimate stem nee-m 'to see' with an inanimate object Berardo:2001
Andrews:1994
in progress
Squ/Paradigms/to X/I Language Stock/Intrans Squ/Morphemes/stem The intransitive paradigm Kuipers:1965 checked
Squ/Paradigms/to X/T Language Stock/Trans Squ/Morphemes/stem The transitive paradigm Kuipers:1965 checked
Suz/Paradigms/to X/T/1/Pst Kiranti/Trans +past Suz/Morphemes/stem This is the transitive affirmative past paradigm for conjugation 1 Genetti:1988 checked
Suz/Paradigms/to X/T/2/Pst Kiranti/Trans +past Suz/Morphemes/stem This is the transitive affirmative past paradigm for conjugation 2 Genetti:1988 checked
Suz/Paradigms/to X/T/Npst Kiranti/Trans -past Suz/Morphemes/stem The positive non-past paradigm taken from Genetti (1988:84). checked
Suz/Paradigms/to buy/C1/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Suz/Morphemes/gyap The negative non-past paradigm of the C1 verb gyapca "to buy". checked
Suz/Paradigms/to buy/C1/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Suz/Morphemes/gyap The positive non-past paradigm of the C1 verb gyapca "to buy". checked
Suz/Paradigms/to buy/C1/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Suz/Morphemes/gyap The negative past paradigm of the C1 verb gyapca "to buy". checked
Suz/Paradigms/to buy/C1/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Suz/Morphemes/gyap The positive past paradigm of the C1 verb gyapca "to buy". checked
Suz/Paradigms/to forget/C3/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Suz/Morphemes/ple The negative non-past paradigm of the C3 verb pɭẽdo / pɭẽdise / pɭẽdinī "to forget". checked
Suz/Paradigms/to forget/C3/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Suz/Morphemes/ple The positive non-past paradigm of the C1 verb pɭẽdo / pɭẽdise / pɭẽdinī "to forget". checked
Suz/Paradigms/to forget/C3/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Suz/Morphemes/ple The negative past paradigm of the C3 verb pɭẽdo / pɭẽdise / pɭẽdinī "to forget". checked
Suz/Paradigms/to forget/C3/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Suz/Morphemes/ple The positive past paradigm of the C3 verb pɭẽdo / pɭẽdise / pɭẽdinī "to forget". checked
Tdh/Paradigms/to fall/Npst/A Kiranti/Intrans -past Tdh/Morphemes/jar Non-past paradigm of the Thulung intransitive verb jar 'to fall' Allen:1975 checked
Tdh/Paradigms/to fall/Pst/A Kiranti/Intrans +past Tdh/Morphemes/jar Past paradigm of the Thulung intransitive verb jar 'to fall' Allen:1975 checked
Tdh/Paradigms/to hit/Npst/L/1 Kiranti/Trans -past Tdh/Morphemes/jal The non-past paradigm of the Thulung transitive verb jalmu 'to run' -- Alternative 1 Lahaussois:2002 checked
Tdh/Paradigms/to hit/Npst/L/2 Kiranti/Trans -past Tdh/Morphemes/jal The non-past paradigm of the Thulung transitive verb jalmu 'to run' -- Alternative 2 Lahaussois:2002 checked
Tdh/Paradigms/to hit/Pst/L Kiranti/Trans +past Tdh/Morphemes/jal Past paradigm of the Thulung transitive verb jalmu 'to run' Lahaussois:2002 checked
Tdh/Paradigms/to run/Npst Kiranti/Intrans -past Tdh/Morphemes/on Non-past paradigm of the Thulung intransitive verb onmu 'to run' Lahaussois:2002 checked
Tdh/Paradigms/to run/Pst Kiranti/Intrans +past Tdh/Morphemes/on Past paradigm of the Thulung intransitive verb onmu 'to run' Lahaussois:2002 checked
Tdh/Paradigms/to strike/Npst/A/1 Kiranti/Trans -past Tdh/Morphemes/jal The non-past paradigm of the Thulung transitive verb yalmu 'to strike' -- Alternative 1 Allen:1975 checked
Tdh/Paradigms/to strike/Npst/A/2 Kiranti/Trans -past Tdh/Morphemes/jal The non-past paradigm of the Thulung transitive verb yalmu 'to strike' -- Alternative 2 Allen:1975 checked
Tdh/Paradigms/to strike/Pst/A/1 Kiranti/Trans +past Tdh/Morphemes/jal The past paradigm of the Thulung transitive verb yalmu 'to strike' -- Alternative 1 Allen:1975 checked
Tdh/Paradigms/to strike/Pst/A/2 Kiranti/Trans +past Tdh/Morphemes/jal The past paradigm of the Thulung transitive verb yalmu 'to strike' -- Alternative 2 Allen:1975 checked
Tee/Paradigms/to X/I Language Stock/Incl/I Tee/Morphemes/stem The intransitive paradigm Troiani:2004 checked
Tee/Paradigms/to X/T Language Stock/Incl/T Tee/Morphemes/stem The transitive paradigm Troiani:2004 checked
Thf/Paradigms/to X/I Language Stock/Intrans Thf/Morphemes/stem The intransitive paradigm. Turin:2005 checked
Thf/Paradigms/to X/T Language Stock/Trans Thf/Morphemes/stem The transitive paradigm. Turin:2005 checked
Tku/Paradigms/to X/I Language Stock/Incl/I Tku/Morphemes/stem The intransitive paradigm (perf, for class 1 stems) Beck:2003 checked
Tku/Paradigms/to X/T Language Stock/Incl/T Tku/Morphemes/stem The transitive paradigm (perf, for class 1 stems) Beck:2003 checked
Tpt/Paradigms/to X/I Language Stock/Incl/I Tpt/Morphemes/stem The intransitive (perfective) paradigm Watters:1988 checked
Tpt/Paradigms/to X/T Language Stock/Incl/T Tpt/Morphemes/stem The transitive paradigm Watters:1988 checked
Tuv/Paradigms/to X/I Language Stock/Intrans Tuv/Morphemes/stem The intransitive paradigm Dimmendaal:1983 checked
Tuv/Paradigms/to X/T Language Stock/Trans Tuv/Morphemes/stem The transitive paradigm Dimmendaal:1983 checked
Ung/Paradigms/to X/I Language Stock/Incl/I Ung/Morphemes/stem The intransitive paradigm Rumsey:1978 checked
Ung/Paradigms/to X/T Language Stock/Incl/T Ung/Morphemes/stem The transitive paradigm Rumsey:1978 checked
Vay/Paradigms/to assess/Npst Kiranti/Intrans -past Vay/Morphemes/mut This is the non-past paradigm of the reflexive verb mut - 'to assess' Michailovsky:1981 checked
Vay/Paradigms/to assess/Pst Kiranti/Intrans +past Vay/Morphemes/mut This is the past paradigm of the reflexive verb mut - 'to assess' Michailovsky:1981 checked
Vay/Paradigms/to get up/I/Npst Kiranti/Intrans -past Vay/Morphemes/bUk This is the non-past paradigm of the intransitive verb bUk - 'to get up' Michailovsky:1981 checked
Vay/Paradigms/to get up/I/Pst Kiranti/Intrans +past Vay/Morphemes/bUk This is the past paradigm of the intransitive verb bUk - 'to get up' Michailovsky:1981 checked
Vay/Paradigms/to get up/T/Appl/Npst Kiranti/Trans -past Vay/Morphemes/pUk This is the non-past applicative paradigm of the transitive verb pok - 'to get (s.o.) up' Michailovsky:1981 checked
Vay/Paradigms/to get up/T/Appl/Pst Kiranti/Trans +past Vay/Morphemes/pUk This is the past applicative paradigm of the transitive verb pok - 'to get (s.o.) up' Michailovsky:1981 checked
Vay/Paradigms/to get up/T/Npst Kiranti/Trans -past Vay/Morphemes/pUk This is the non-past paradigm of the transitive verb pUk - 'to get (s.o.) up' Michailovsky:1981 checked
Vay/Paradigms/to get up/T/Pst Kiranti/Trans +past Vay/Morphemes/pUk This is the past paradigm of the transitive verb pUk - 'to get (s.o.) up' Michailovsky:1981 checked
Wme/Paradigms/to die Kiranti/Intrans Wme/Morphemes/si The affirmative paradigm of the intransitive verb sicam 'to die, be dead' Opgenort:2004 checked
Wme/Paradigms/to get Kiranti/Trans Wme/Morphemes/tir The affirmative paradigm of the transitive verb tircam 'to get, to receive' (vt-1e) Opgenort:2004 checked
Wme/Paradigms/to pick up Kiranti/Trans Wme/Morphemes/gu The affirmative paradigm of the transitive verb gucam 'to pick up' (vt-1a) Opgenort:2004 checked
Wme/Paradigms/to win Kiranti/Intrans Wme/Morphemes/gla The affirmative paradigm of the intransitive verb glākcām 'to win, triumph' Opgenort:2002 checked
Wrr/Paradigms/to X/I Language Stock/InclusiveOnlyDual/I Wrr/Morphemes/stem An intransitive paradigm subanalysis from Trommer (2008) Merlan:1994 checked
Wrr/Paradigms/to X/T Language Stock/InclusiveOnlyDual/T Wrr/Morphemes/stem A transitive paradigm subanalysis from Trommer (2008) Merlan:1994 checked
Xlo/Paradigms/to X/AI AI Xlo/Morphemes/stem Bare independent-order paradigm of Nipmuck AI verb affixes Gustafson:2000 in progress
Xlo/Paradigms/to X/TA TA Xlo/Morphemes/stem The bare affix, absolute paradigm of the Nipmuck Transitive Animate Independent Indicative verb Gustafson:2000 in progress
Xlo/Paradigms/to X/TI/Abs TI Xlo/Morphemes/stem Absolute bare independent-order paradigm of Nipmuck TI verb affixes Gustafson:2000 in progress
Xlo/Paradigms/to X/TI/Obj TI Xlo/Morphemes/stem Objective bare independent-order paradigm of Nipmuck TI verb affixes Gustafson:2000 in progress
Ybh/Paradigms/to give/Pst/Aff Kiranti/Trans +past Ybh/Morphemes/pi The past paradigms for the transitive verb "to give" in the affirmative Schackow:2010 checked
Ybh/Paradigms/to give/Pst/Neg Kiranti/Trans +past,+neg Ybh/Morphemes/pi The negative past paradigms for the transitive verb "to give" Schackow:2010 checked
Ybh/Paradigms/to go/Npst/Aff Kiranti/Intrans -past Ybh/Morphemes/khe The non-past paradigms for the intransitive verb "to go" Schackow:2010 checked
Ybh/Paradigms/to go/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Ybh/Morphemes/khe The negative non-past paradigms for the intransitive verb "to go" Schackow:2010 checked
Ybh/Paradigms/to go/Pst/Aff Kiranti/Intrans +past Ybh/Morphemes/khe The past paradigms for the intransitive verb "to go" Schackow:2010 checked
Ybh/Paradigms/to go/Pst/Neg Kiranti/Intrans +past,+neg Ybh/Morphemes/khe The negative past paradigms for the intransitive verb "to go" Schackow:2010 checked
Ybh/Paradigms/to understand/Npst/Aff Kiranti/Trans -past Ybh/Morphemes/tum The non-past paradigms for the transitive verb "to understand" in the affirmative Schackow:2010 checked
Ybh/Paradigms/to understand/Npst/Neg Kiranti/Trans -past,+neg Ybh/Morphemes/tum The negative non-past paradigm for the transitive verb tumma "to understand" Schackow:2010 checked
Ybi/Paradigms/to eat/Npst/Neg Kiranti/Intrans -past,+neg Ybi/Morphemes/ca Negated non-preterite paradigm for the intransitive verb "to eat" Rutgers:1998 checked
Ybi/Paradigms/to eat/Npst/Pos Kiranti/Intrans -past,-neg Ybi/Morphemes/ca Nonnegated non-preterite paradigm for the intransitive verb "to eat" Rutgers:1998 checked
Ybi/Paradigms/to eat/Prf/Pos Kiranti/Intrans -neg Ybi/Morphemes/ca Nonnegated perfect paradigm for the intransitive verb "to eat" Rutgers:1998 checked
Ybi/Paradigms/to eat/Pst/Pos Kiranti/Intrans +past,-neg Ybi/Morphemes/ca Nonnegated preterite paradigm for the intransitive verb "to eat" Rutgers:1998 checked
Ybi/Paradigms/to see/Npst/Neg Kiranti/Trans -past,+neg Ybi/Morphemes/khaks The non-past negated paradigm for the transitive verb khaks, "to see" Rutgers:1998 checked
Ybi/Paradigms/to see/Npst/Pos Kiranti/Trans -past,-neg Ybi/Morphemes/khaks The preterite paradigm for the transitive verb khaks, "to see" Rutgers:1998 checked
Ybi/Paradigms/to see/Perf/Pos Kiranti/Trans -neg Ybi/Morphemes/khaks The perfective paradigm for the transitive verb khaks, "to see" Rutgers:1998 checked
Ybi/Paradigms/to see/Pst/Pos Kiranti/Trans +past,-neg Ybi/Morphemes/khaks The preterite paradigm for the transitive verb khaks, "to see" Rutgers:1998 checked
Yee/Paradigms/to X/I/Neg I +neg Yee/Morphemes/stem This is a negative intransitive paradigm, affixes only Foley:1991 in progress
Yee/Paradigms/to X/I/Pos I -neg Yee/Morphemes/stem This is an intransitive paradigm Foley:1991 in progress
Yee/Paradigms/to X/I/Pos/no pc Language Stock/Dual/I -neg Yee/Morphemes/stem This is an intransitive paradigm without the paucal forms which only occur in intransitive contexts Foley:1991 in progress
Yee/Paradigms/to see/Neg T +neg Yee/Morphemes/tay This is the negative paradigm of the transitive verb tay 'to see'. in progress
Yee/Paradigms/to see/Pos Language Stock/Dual/T -neg Yee/Morphemes/tay This is the affirmative past (remote) paradigm of the transitive verb tay 'to see'. in progress
Yrk/Paradigms/to cover I Yrk/Morphemes/tonta This is the intransitive (subjective conjugation) paradigm of the transitive-reflexive verb tonta - 'to cover' Salminen:1997
Salminen:2008
in progress
Yrk/Paradigms/to dress/OC T Yrk/Morphemes/yempeq This is the transitive (objective conjugation) paradigm of the transitive-reflexive verb yempəq - 'to dress' Salminen:2008 in progress
Yrk/Paradigms/to dress/RC I Yrk/Morphemes/yempeq This is the reflexive conjugation paradigm of the transitive-reflexive verb yempəq - 'to dress' Salminen:2008 in progress
Yrk/Paradigms/to dress/SC I Yrk/Morphemes/yempeq This is the intransitive (subjective conjugation) paradigm of the transitive-reflexive verb yempəq - 'to dress' Salminen:2008 in progress
Yur/Paradigms/to hear/I I Yur/Morphemes/ko'moy The Paradigm of the Yurok unipersonal non-pronominal clitisized verb koʔmoy, to hear. in progress
Yur/Paradigms/to hear/T T Yur/Morphemes/ko'moy This is the bipersonal pronominal cliticised conjugation of the o-class verb koʔmoy to hear Robins:1958 in progress
Yur/Paradigms/to meet T Yur/Morphemes/nekcen This is the bipersonal conjugation of the e-class verb nekcen to meet Robins:1958 in progress


Analysis Language Description
Ain/Paradigms/to X Ainu The blank partially segmented paradigm for Ainu verbs taken from Tamura (2000)
Ale/Paradigms/to X Aleut Bergsland 1997 (source E)
Aph/Paradigms/to all/Npst Athpare Non-Past from Karen Ebert (1997): "A Grammar of Athpare".
Aph/Paradigms/to all/Pst Athpare Past from Karen Ebert (1997): "A Grammar of Athpare".
Arn/Paradigms/to X Mapudungun Indicative affix paradigm for finite verbs in Mapudungun, taken from Zúñiga (2006/2000)
Bap/Paradigms/to all/Npst Bantawa Non-Past (positive + negative)
Bap/Paradigms/to all/Npst/Neg Bantawa Negative Non-Past
Bap/Paradigms/to all/Npst/Pos Bantawa Positive Non-Past
Bap/Paradigms/to all/Pos Bantawa Positive Past
Bap/Paradigms/to all/Pst Bantawa Past (positive + negative)
Bap/Paradigms/to all/Pst/Neg Bantawa Negative Past
Bap/Paradigms/to all/Pst/Pos Bantawa Positive Past
Bck/Paradigms/to X Bunuba Bunuba intransitive and transitive agreement.
Bhj/Paradigms/to all/H/Npst Bahing Older Bahing Non-Past
Bhj/Paradigms/to all/H/Npst/S Bahing Older Bahing Non-Past (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/H/Pst Bahing Older Bahing Past
Bhj/Paradigms/to all/H/Pst/S Bahing Older Bahing Past (with verb stem)
Bhj/Paradigms/to all/M/Npst Bahing Newer Bahing Non-Past
Bhj/Paradigms/to all/M/Npst/S Bahing Newer Bahing Non-Past (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/M/Pst Bahing Newer Bahing Past
Bhj/Paradigms/to all/M/Pst/S Bahing Newer Bahing Past (with verb stems)
Blc/Paradigms/to X Bella Coola Intransitive and transitive paradigms of Bella Coola taken from Newman (1969).
Byw/Paradigms/to all/Npst/Pos Belhare Non-Past paradigms
Byw/Paradigms/to all/Pst/Pos Belhare Past paradigms
Ckt/Paradigms/to X Chuckchi The intransitive and transitive indicative paradigms for Chuckchi verbs taken from Boas (1922).
Ctn/Paradigms/to meet/Npst/Neg Chintang Intransitive and transitive negative Non-Past forms.
Ctn/Paradigms/to meet/Npst/Pos Chintang Intransitive and transitive positive Non-Past forms.
Ctn/Paradigms/to meet/Pst/Neg Chintang Intransitive and transitive negative Past forms.
Ctn/Paradigms/to meet/Pst/Pos Chintang Intransitive and transitive positive Past forms.
Dry/Paradigms/to all/Npst Darai A non-past intransitive and transitive paradigm of Darai taken from Paudyal (2008)
Dus/Paradigms/to all/Npst Dumi Intransitive and transitive Non-Past forms.
Dus/Paradigms/to all/Pst Dumi Intransitive and transitive Past forms.
Emg/Paradigms/to all/tenseless Mewahang Intransitive and transitive paradigms.
Gge/Paradigms/to X Gurrgoni Intransitve + Transitive from Green (1995) 'A grammar of Gurr Goni'.
Hix/Paradigms/to X Hixkaryana Hixkaryana intransitive and transitive agreement from Derbyshire (1985).
Jee/Paradigms/to all/A/Variant1 Jero Āmbote Variant 1
Jee/Paradigms/to all/A/Variant2 Jero Āmbote Variant 2
Jee/Paradigms/to all/M Jero Mohantāre paradigms
Jqr/Paradigms/to X Jaqaru Jaqaru intransitive and transitive agreement from Gordon (1986).
Jum/Paradigms/to X Jumjum Intransitive & Transitive from Anderson (p.c., 2004)
Jya/Paradigms/to X Japhug
Kal/Paradigms/to X Greenlandic Intransitive and transitive paradigms taken from Fortescue
Ket/Paradigms/to X Ket The paradigms for Ket verbs taken from Werner (1997)
Kkt/Paradigms/to X/Npst Kohi Kohi intransitive and transitive non-past paradigms.
Kkt/Paradigms/to X/Pst Kohi Intransitive and Transitive Past paradigms.
Kle/Paradigms/to all/Npst Kulung Intransitive and Transitive Non-Past paradigms.
Kle/Paradigms/to all/Pst/Pos Kulung Positive intransitive and transitive Past paradigms.
Kun/Paradigms/to X/Prefixing Kunama The prefixing paradigms of Kunama - intransitive and transitive taken from Bender (1996).
Kyh/Paradigms/to X Karuk The blank verbal affix paradigm of Karuk, following Macaulay (1992,2000)
Kyh/Paradigms/to X/NO Karuk The blank negative order verbal affix paradigm of Karuk, following Macaulay (1992,2000)
Kyh/Paradigms/to X/OO Karuk The blank optative (imperative) order verbal affix paradigm of Karuk, following Macaulay (1992,2000)
Kyh/Paradigms/to X/PO Karuk The blank positive order verbal affix paradigm of Karuk, following Macaulay (1992,2000)
Lif/Paradigms/to all/Npst/Neg Limbu Intransitive and transitive non-past negative paradigms.
Lif/Paradigms/to all/Npst/Pos Limbu Intransitive and transitive non-past positive paradigms.
Lif/Paradigms/to all/Pst/Neg Limbu Intransitive and transitive past negative paradigms.
Lif/Paradigms/to all/Pst/Pos Limbu Intransitive and transitive past positive paradigms.
Lkt/Paradigms/to X Lakhota Intransitive and Transitive affix paradigms, taken from Rood&Taylor (2005).
Lrr/Paradigms/to all/Npst Lohorung Intransitive and transitive non-past paradigms.
Lrr/Paradigms/to all/Pst Lohorung Intransitive and transitive positive past paradigms.
Mai/Paradigms/to X Maithili Intransitive and transitive paradigm, taken from Yadav (1995)
Mph/Paradigms/to X Maung The present paradigm from Capell and Hinch (1970)
Mrc/Paradigms/to X Maricopa Gordon (1986)
Myv/Paradigms/to see/Npst Mordvin Indefinite and definite paradigms in non-past taken from Zaicz (1988) and Abondolo (1982)
Njb/Paradigms/to X Nocte Data from Watters (2002), based on fieldnotes from Weidert.
Ono/Paradigms/to X Onondaga Unsegmented paradigms for Onondaga intransitive and transitive verbs taken from Barrie (2005).
Pot/Paradigms/to all/IO/animate Potawatomi The independent order paradigms for verbs with animated referents taken from Anderson (1992).
Pum/Paradigms/to all/Npst/Pos Puma Non-Past positive forms.
Pum/Paradigms/to all/Pst/Pos Puma Past positive forms.
Quy/Paradigms/to X Quechua (Ayacucho) Intransitive and Transitive taken from Kusters:2003.
Quy/Paradigms/to X/Alt Quechua (Ayacucho) An alternative segmentation for the affix paradigm.
Quy/Paradigms/to X/L Quechua (Ayacucho) Intransitive and Transitive taken from Lakämper 1998 (with orthography given in ??) with an alternative segmentation.
Rab/Paradigms/to all/Npst/NW Camling The Non-past paradigms of the North-West dialect.
Rab/Paradigms/to all/Npst/SE Camling The Non-past paradigms of the South-East dialect.
Rab/Paradigms/to all/Npst/U Camling The Non-past paradigms of the Udaypur dialect.
Rab/Paradigms/to all/Pst/NW Camling The past paradigms of the North-West dialect.
Rab/Paradigms/to all/Pst/SE Camling The past paradigms of the South-East dialect.
Rab/Paradigms/to all/Pst/U Camling The past paradigms of the Udaypur dialect.
Rey/Paradigms/to X Reyesano Pronominal affix paradigm compiled from Guillaume (2009)
Sac/Paradigms/to X/IO/animate Fox The independent order paradigms for verbs with animated referents taken from Bloomfield (1929).
Saj/Paradigms/to X/G Sahu Sahu agreement of the Gamkonora dialect
Saj/Paradigms/to X/P Sahu Sahu agreement of the Pa'disua dialect
Sis/Paradigms/to X Siuslawan Siuslawan (in)transitive agreement without tense or aspect marking from Frachtenberg (1922).
Squ/Paradigms/to X Squamish Kuipers (1965)
Tdh/Paradigms/to all/A/Npst/A1 Thulung Allen (1975): Non-Past Alternative 1
Tdh/Paradigms/to all/A/Npst/A2 Thulung Allen (1975): Non-Past Alternative 2
Tdh/Paradigms/to all/A/Pst/A1 Thulung Allen (1975): Past Alternative 1
Tdh/Paradigms/to all/A/Pst/A2 Thulung Allen (1975): Past Alternative 2
Tdh/Paradigms/to all/L/Npst/A1 Thulung Lahaussois (2002): Non-Past Alternative 1
Tdh/Paradigms/to all/L/Npst/A2 Thulung Lahaussois (2002): Non-Past Alternative 2
Tdh/Paradigms/to all/L/Pst Thulung Lahaussois (2002): Past
Tee/Paradigms/to X Huehuetla Tepehuan Intransitive and Transitive affix paradigms, taken from Troiani (2004).
Thf/Paradigms/to X Thangmi The intransitive and transitive paradigms taken from Literature:Turin:2005
Tku/Paradigms/to X Necaxa Totanac The intransitive and transitive paradigm (perf, for class 1 stems), taken from Beck (2003)
Tpt/Paradigms/to X Tlachichilco Tepehuan The intransitive (perfective) and transitive paradigm from Watters (1988)
Tuv/Paradigms/to X Turkana Intransitive and transitive paradigms from Dimmendahl (1983)
Ung/Paradigms/to X Ngarinyin Rumsey (1978)
Vay/Paradigms/to get up/Npst Hayu Thes non-past intransitive and transitive paradigms of the Hayu verb bUk - 'to get up', based on Michailovsky (1974).
Vay/Paradigms/to get up/Pst Hayu Thes past intransitive and transitive paradigms of the Hayu verb bUk - 'to get up', based on Michailovsky (1974).
Wme/Paradigms/to all/A Wambule Intransitive and transitive forms.
Wrr/Paradigms/to X Wardaman Merlan (1994)
Ybh/Paradigms/to all/Npst/Aff Yakkha Intransitive and transitive affirmative Non-Past forms.
Ybh/Paradigms/to all/Npst/Neg Yakkha Intransitive and transitive negative Non-Past forms.
Ybh/Paradigms/to all/Pst/Aff Yakkha Intransitive and transitive affirmative Past forms.
Ybh/Paradigms/to all/Pst/Neg Yakkha Intransitive and transitive negative Past forms.
Ybi/Paradigms/to all/Npst/Neg Yamphu Intransitive and transitive negative Non-Past forms.
Ybi/Paradigms/to all/Npst/Pos Yamphu Intransitive and transitive positive Non-Past forms.
Ybi/Paradigms/to all/Pst/Pos Yamphu Intransitive and transitive positive Non-Past forms.
Yee/Paradigms/to X/Pos Yimas The segmented affirmative remote past paradigms for Yimas verbs taken from Foley (1991)


Comparison Page Language Description
Aph/Paradigms/to all Athpare All paradigms
Aph/Paradigms/to beat Athpare Transitive paradigms (to beat)
Aph/Paradigms/to beat/Variant Athpare Alternative forms of the transitive paradigms (to beat)
Aph/Paradigms/to beat/all Npst Athpare Non-Past variants of to beat (transitive)
Aph/Paradigms/to beat/all Pst Athpare Past variants of to beat (transitive)
Aph/Paradigms/to go Athpare Intransitives
Arp/Paradigms/AI/AO Arapaho A comparison of the two AI paradigms to dance and to be strong in the affirmative order
Arp/Paradigms/TA/AO Arapaho A comparison of the two TA paradigms to see and to chop up in the affirmative order
Arp/Paradigms/TA/CO/Iter Arapaho A comparison of the two TA paradigms to see and to chop up in the conjunct order, iterative
Arp/Paradigms/TA/CO/Subj Arapaho A comparison of the two TA paradigms to see and to chop up in the conjunct order, subjunctive
Arp/Paradigms/TA/NAO Arapaho A comparison of the two TA paradigms to see and to chop up in the non-affirmative order
Arp/Paradigms/TI/AO Arapaho A comparison of the two TI paradigms to see sth. and to find sth. in the affirmative order
Arp/Paradigms/to AOCO Arapaho A comparison of to see (TA) in the affirmative and conjunct order, subjunctive.
Arp/Paradigms/to all Arapaho All Arapaho paradigms (one verb for each paradigm type)
Arp/Paradigms/to all/AO Arapaho Paradigms of the Arapaho affirmative order (AO), taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to all/CO/Iter Arapaho Paradigms of the Arapaho conjunct order, iterative taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to all/CO/Subj Arapaho Paradigms of the Arapaho conjunct order, subjunctive mode taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to all/NAO Arapaho Paradigms of the Arapaho non-affirmative order (NAO) in the negative taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to be yellow Arapaho Paradigms of the Arapaho inanimate intransitive (II) verb níhooyóó 'to be yellow', taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to chop up Arapaho Paradigms of the Arapaho transitive animate (TA) verb cíhʔoh 'to chop up sth.', taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to dance Arapaho Paradigms of the Arapaho animate intransitive (AI) verb betéee 'to dance', taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to see Arapaho TA and TI to see (all orders)
Arp/Paradigms/to see/TA Arapaho Paradigms of the Arapaho transitive animate (TA) verb nóóhow 'to see (someone)', taken from Cowell / Moss (2008)
Arp/Paradigms/to see/TI Arapaho Paradigms of the Arapaho transitive inanimate (TI) verb noohóót 'to see (something)', taken from Cowell / Moss (2008)
Bap/Paradigms/to all Bantawa All paradigms
Bap/Paradigms/to all/Neg Bantawa Negatives
Bap/Paradigms/to all/NpstPos-PstNeg Bantawa Non-Past (positive) vs. Past (negative)
Bap/Paradigms/to take Bantawa All tranisitves
Bap/Paradigms/to take/Neg Bantawa Transitives Negative
Bap/Paradigms/to take/Npst Bantawa Transitives Non-Past
Bap/Paradigms/to take/Pos Bantawa Transitives Positive
Bap/Paradigms/to take/Pst Bantawa Transitives Past
Bap/Paradigms/to walk Bantawa All intransitives
Bap/Paradigms/to walk/Neg Bantawa Intransitives Negative
Bap/Paradigms/to walk/Npst Bantawa Intransitives Non-Past
Bap/Paradigms/to walk/Pos Bantawa Intransitives Positive
Bap/Paradigms/to walk/Pst Bantawa Intransitives Past
Bhj/Paradigms/to all/H Bahing Older Bahing Non-Past + Past
Bhj/Paradigms/to all/H/I Bahing Older Bahing Intransitives Non-Past & Past
Bhj/Paradigms/to all/H/I/S Bahing Older Bahing Intransitives Non-Past & Past (with stems)
Bhj/Paradigms/to all/H/S Bahing Older Bahing Non-Past & Past (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/H/T Bahing Older Bahing Transitives Non-Past & Past
Bhj/Paradigms/to all/H/T/S Bahing Older Bahing Transitives Non-Past & Past (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/HM Bahing All paradigms of Old + New
Bhj/Paradigms/to all/HM/I Bahing Old + New Bahing Intransitives
Bhj/Paradigms/to all/HM/Npst Bahing Old + New Non-Past
Bhj/Paradigms/to all/HM/Pst Bahing Old + New Past
Bhj/Paradigms/to all/HM/T Bahing Old + New Transitives
Bhj/Paradigms/to all/M Bahing All paradigms of Newer Bahing
Bhj/Paradigms/to all/M/I Bahing Newer Bahing Intransitives
Bhj/Paradigms/to all/M/I/S Bahing Newer Bahing Intransitives (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/M/S Bahing All paradigms of Newer Bahing (with verb stems)
Bhj/Paradigms/to all/M/T Bahing Newer Bahing Transitives
Bhj/Paradigms/to all/M/T/S Bahing Newer Bahing Transitives (with verb stems)
Bla/Paradigms/to all Blackfoot All Blackfoot paradigms
Bla/Paradigms/to bite Blackfoot Overview of the siksi paradigms
The root siksi takes different finals to form AI, TI and TA stems.
Bla/Paradigms/to bite/AI Blackfoot
Bla/Paradigms/to bite/II Blackfoot
Bla/Paradigms/to bite/TA Blackfoot
Bla/Paradigms/to bite/TI Blackfoot
Byw/Paradigms/to all Belhare All paradigms
Byw/Paradigms/to come Belhare All intransitives
Byw/Paradigms/to tell Belhare All transitives (to tell)
Chy/Paradigms/to all Cheyenne All Paradigms on one page
Chy/Paradigms/to all/CO Cheyenne All CO Paradigms on one page
Chy/Paradigms/to all/IO Cheyenne All IO Paradigms on one page
Chy/Paradigms/to see Cheyenne All vóosan Paradigms on one page
Chy/Paradigms/to see/AI Cheyenne All vóosan Paradigms on one page - Animate Intransitive
Chy/Paradigms/to see/TA Cheyenne All vóosan Paradigms on one page - Transitive Animate
Chy/Paradigms/to see/TI Cheyenne All vóosan Paradigms on one page - Transitive Inanimate
Cre/Paradigms/to all Cree All Cree paradigms on one page
Cre/Paradigms/to all/CO Cree All conjunct order paradigms on one page
Cre/Paradigms/to all/IO Cree All independent order paradigms
Cre/Paradigms/to be red Cree
Cre/Paradigms/to frighten Cree
Cre/Paradigms/to run Cree
Cre/Paradigms/to see Cree
Ctn/Paradigms/to laugh Chintang All intransitives
Ctn/Paradigms/to laugh/Neg Chintang
Ctn/Paradigms/to laugh/Npst Chintang
Ctn/Paradigms/to laugh/Pos Chintang
Ctn/Paradigms/to laugh/Pst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet Chintang All intransitive and transitive forms for to meet.
Ctn/Paradigms/to meet/I Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/I/Neg Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/I/Npst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/I/Pos Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/I/Pst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/Neg Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/Npst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/Pos Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/Pst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T/Neg Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T/Npst Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T/Pos Chintang
Ctn/Paradigms/to meet/T/Pst Chintang
Dus/Paradigms/to all Dumi
Dus/Paradigms/to all/I Dumi
Dus/Paradigms/to all/T Dumi
Dus/Paradigms/to get up Dumi
Dus/Paradigms/to see Dumi
Emg/Paradigms/to all Mewahang
Emg/Paradigms/to all/I Mewahang
Enf/Paradigms/to all Forest Enets
Jee/Paradigms/to all Jero
Jee/Paradigms/to all/A Jero All Āmbote paradigms
Jee/Paradigms/to all/I Jero All intransitives
Jee/Paradigms/to all/T Jero All transitives
Kbc/Paradigms/to all Kadiwéu
Kbc/Paradigms/to all/I Kadiwéu
Kbc/Paradigms/to all/I/Unacc Kadiwéu
Kbc/Paradigms/to all/I/Unerg Kadiwéu
Kbc/Paradigms/to all/T Kadiwéu
Kca/Paradigms/to X Khanty
Kca/Paradigms/to X/Def Khanty
Kca/Paradigms/to X/Indef Khanty
Kkt/Paradigms/to X Kohi
Kkt/Paradigms/to X/I Kohi Intransitive Non-Past and Past paradigms.
Kkt/Paradigms/to X/T Kohi Transitive Non-Past and Past paradigms.
Kkt/Paradigms/to X/Tenses Kohi Non-Past and Past paradigms.
Kle/Paradigms/to all Kulung
Kle/Paradigms/to all/Pos Kulung All positive paradigms of Kulung.
Kle/Paradigms/to all/Pst Kulung Negative and Positive Past paradigms.
Kle/Paradigms/to all/Pst/T Kulung Transitive positive and negative past forms.
Kle/Paradigms/to fly Kulung Intransitive non-past, past, positive and negative forms for to fly.
Kle/Paradigms/to fly/Pst Kulung Intransitive positive and negative forms for to fly.
Kle/Paradigms/to hit Kulung Transitive (to hit) non-past, past and negative past.
Kle/Paradigms/to hit/Alt Kulung Transitive (to hit), alternative analysis
Kle/Paradigms/to smell Kulung Non-Past, past, negative and positive intransitive forms for to smell.
Kle/Paradigms/to smell/Pst Kulung Intransitive positive and negative past forms for to smell.
Kun/Paradigms/to X Kunama Transitive and (the two) intransitive Kunama paradigms
Kyh/Paradigms/to all Karuk Macaulay (1992,2000)
Lif/Paradigms/to all Limbu
Lif/Paradigms/to all/Npst Limbu All non-past paradigms.
Lif/Paradigms/to all/Pos Limbu All positive paradigms
Lif/Paradigms/to all/Pst Limbu All past paradigms.
Lif/Paradigms/to return Limbu All intransitives (nu:ŋmaʔ 'to return') by tense and polarity
Lif/Paradigms/to return/Npst Limbu Intransitive non-past positive and negative forms.
Lif/Paradigms/to return/Pst Limbu Intransitive past positive and negative forms.
Lif/Paradigms/to return/Tenses Limbu All intransitives (nu:ŋmaʔ 'to return') by polarity and tense
Lif/Paradigms/to teach Limbu All transitives (huʔmaʔ 'to teach') by tense and polarity
Lif/Paradigms/to teach/Npst Limbu Transitive non-past positive and negative forms.
Lif/Paradigms/to teach/Pst Limbu Transitive past positive and negative forms.
Lrr/Paradigms/to all Lohorung
Lrr/Paradigms/to all/I Lohorung Intransitives
Lrr/Paradigms/to all/Neg Lohorung Intransitive negative non-past and past paradigms.
Lrr/Paradigms/to all/T Lohorung Transitive non-past and past paradigms.
Mez/Paradigms/to X Menominee Abstract affix paradigms - IO and CO
Mez/Paradigms/to X/IO Menominee Abstract affix paradigms - independent order
Mez/Paradigms/to all Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO/AI Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO/II Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO/TA Menominee
Mez/Paradigms/to all/CO/TI Menominee
Mez/Paradigms/to all/II Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO/AI Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO/II Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO/TA Menominee
Mez/Paradigms/to all/IO/TI Menominee
Mez/Paradigms/to call Menominee
Mez/Paradigms/to embark Menominee
Mez/Paradigms/to fetch Menominee
Mez/Paradigms/to see Menominee
Mia/Paradigms/to all Miami-Illinois All Miami-Illinois paradigms
Mia/Paradigms/to all/CO Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/CO/AI Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/CO/TA Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/IO Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/IO/AI Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/IO/TA Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to all/IO/TI Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to look at Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to look at/TA Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to look at/TI Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to play Miami-Illinois
Mia/Paradigms/to play/CO Miami-Illinois
Mic/Paradigms/to all Micmac All Micmac paradigms
Mic/Paradigms/to all/AI Micmac
Mic/Paradigms/to all/TA Micmac
Mns/Paradigms/to all Mansi
Mns/Paradigms/to all/Def Mansi
Mns/Paradigms/to all/Def/Npst Mansi
Mns/Paradigms/to all/Def/Pst Mansi
Mns/Paradigms/to all/Indef Mansi
Mns/Paradigms/to all/Indef/Cond Mansi
Mns/Paradigms/to all/Indef/Npst Mansi
Mns/Paradigms/to all/Indef/Pst Mansi
Mns/Paradigms/to live/Indef Mansi
Myv/Paradigms/to all Mordvin
Myv/Paradigms/to see Mordvin
Myv/Paradigms/to see/Def Mordvin
Myv/Paradigms/to see/Indef Mordvin
Nio/Paradigms/to all Nganasan
Nio/Paradigms/to kill Nganasan
Oji/Paradigms/to all Ojibwe All Ojibwe paradigms on one page
Oji/Paradigms/to all/CO Ojibwe Conjunct Order
Oji/Paradigms/to all/CO/AI Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/CO/II Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/CO/TA Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/CO/TI Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/IO Ojibwe Independent Order
Oji/Paradigms/to all/IO/AI Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/IO/AIO Ojibwe Animate Intransitive plus Object
Oji/Paradigms/to all/IO/II Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/IO/TA Ojibwe
Oji/Paradigms/to all/IO/TI Ojibwe
Oji/Paradigms/to arrive Ojibwe
Oji/Paradigms/to be big Ojibwe
Oji/Paradigms/to be big/II Ojibwe
Oji/Paradigms/to give Ojibwe
Oji/Paradigms/to give/AIO Ojibwe
Oji/Paradigms/to give/TA Ojibwe
Oji/Paradigms/to make a fire Ojibwe
Oji/Paradigms/to see Ojibwe
Oji/Paradigms/to see/TI Ojibwe
Pot/Paradigms/to all Potawatomi All Potawatomi paradigms
Pot/Paradigms/to all/CO Potawatomi All Potawatomi paradigms -- Conjunct Order
Pot/Paradigms/to all/CO/AI Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/CO/II Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/CO/TA Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/CO/TI Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/IO Potawatomi All Potawatomi paradigms -- Independent Order
Pot/Paradigms/to all/IO/AI Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/IO/II Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/IO/TA Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/IO/TI Potawatomi
Pot/Paradigms/to all/TA Potawatomi Transitive Animate (IO vs. CO)
Pot/Paradigms/to be round Potawatomi
Pot/Paradigms/to see Potawatomi Independent-indicative order paradigms of the Potawatomi verb "to see", taken from Anderson (1992)
Pqm/Paradigms/to all Passamaquoddy All Passamaquoddy paradigms
Pqm/Paradigms/to all/CO Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/CO/AI Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/CO/TA Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/CO/TI Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/IO Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/IO/AI Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/IO/TA Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to all/IO/TI Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to dwell there Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to help Passamaquoddy
Pqm/Paradigms/to see/TI Passamaquoddy
Pum/Paradigms/to all Puma All intransitive and transitive forms.
Pum/Paradigms/to all/Npst Puma Intransitive positive & negative and a transitive non-past paradigm.
Pum/Paradigms/to all/Pst Puma Intransitive positive & negative and a transitive past paradigm.
Pum/Paradigms/to all/T/Npst Puma Transitive non-past paradigms for to see and to give.
Pum/Paradigms/to all/T/Pos Puma Transitive non-past vs. past paradigms.
Pum/Paradigms/to go Puma All intransitive forms for to go.
Pum/Paradigms/to go/Npst Puma Intransitive Non-Past forms.
Pum/Paradigms/to go/Npst/Prog Puma Intransitive positive vs. negative non-past forms.
Pum/Paradigms/to talk Puma Intransitive Non-Past and Past forms for to talk.
Rab/Paradigms/to all/I Camling Intransitive paradigms of all dialects.
Rab/Paradigms/to all/NW Camling Intransitive and transitive paradigms for Non-Past and Past of the North-West dialect.
Rab/Paradigms/to all/Npst Camling The Non-past paradigms of all dialects.
Rab/Paradigms/to all/Pst Camling The past paradigms of all dialects.
Rab/Paradigms/to all/SE Camling Intransitive and transitive paradigms for Non-Past and Past of the South-East dialect.
Rab/Paradigms/to all/U Camling Intransitive and transitive paradigms for Non-Past and Past of the Udaypur dialect.
Sac/Paradigms/to X Fox
Sac/Paradigms/to X/AI Fox
Sac/Paradigms/to X/II Fox
Sac/Paradigms/to X/TA Fox
Sac/Paradigms/to X/TI Fox
Saj/Paradigms/to X Sahu Both dialects of Sahu
Sel/Paradigms/to all Selkup
Sel/Paradigms/to find/Def/Ind Selkup
Sel/Paradigms/to find/Indef/Ind Selkup
Sjw/Paradigms/to all Shawnee All Shawnee paradigms
Sjw/Paradigms/to all/CO Shawnee All Shawnee paradigms - conjunct order
Sjw/Paradigms/to all/IO Shawnee All Shawnee paradigms - independent order
Suz/Paradigms/to all Sunwar All paradigms on one page
Suz/Paradigms/to all/B Sunwar All conjugations of Borchers (2008)
Suz/Paradigms/to all/C/Neg Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C/Npst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C/Pos Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C/Pst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C1 Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C1/Npst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C1/Pst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3 Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3/Neg Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3/Npst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3/Pos Sunwar
Suz/Paradigms/to all/C3/Pst Sunwar
Suz/Paradigms/to all/Neg Sunwar
Suz/Paradigms/to all/Pos Sunwar
Suz/Paradigms/to all/T Sunwar
Suz/Paradigms/to all/T/Pst Sunwar
Tdh/Paradigms/to all Thulung All Paradigm types (one alternative each)
Tdh/Paradigms/to all/I/Npst Thulung Comparison of the intransitive non-past paradigms in Literature:Lahaussois:2002 and Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to all/I/Pst Thulung Comparison of the intransitive past paradigms in Literature:Lahaussois:2002 and Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to all/T/Npst Thulung Comparison of the transitive non-past paradigms in Literature:Lahaussois:2002 and Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to all/T/Pst Thulung Comparison of the transitive past paradigms in Literature:Lahaussois:2002 and Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to fall/A Thulung Paradigms of the Thulung intransitive verb jar 'to fall', taken from Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to hit/L/1 Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb jalmu 'to run', taken from Literature:Lahaussois:2002 -- Alternative 1
Tdh/Paradigms/to hit/L/2 Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb jalmu 'to run', taken from Literature:Lahaussois:2002 -- Alternative 2
Tdh/Paradigms/to hit/Npst/L Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb in the non-past, comparing the two alternatives given in Literature:Lahaussois:2002
Tdh/Paradigms/to run Thulung Paradigms of the Thulung intransitive verb onmu 'to run', taken from Literature:Lahaussois:2002
Tdh/Paradigms/to strike/A/1 Thulung Non-Past and Past of intransitive and transitive paradigms -- alternative 1, taken from Literature:Allen:1975.
Tdh/Paradigms/to strike/A/1/Npst Thulung Non-Past of intransitive and transitive paradigms -- alternative 1, taken from Literature:Allen:1975.
Tdh/Paradigms/to strike/A/1/Pst Thulung Past of intransitive and transitive paradigms -- alternative 1, taken from Literature:Allen:1975.
Tdh/Paradigms/to strike/A/2 Thulung Non-Past and Past of intransitive and transitive paradigms -- alternative 2, taken from Literature:Allen:1975.
Tdh/Paradigms/to strike/Npst/A Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb in the non-past, comparing the two alternatives given in Literature:Allen:1975
Tdh/Paradigms/to strike/Pst/A Thulung Paradigms of the Thulung transitive verb in the past, comparing the two alternatives given in Literature:Allen:1975
Vay/Paradigms/to all Hayu
Vay/Paradigms/to assess Hayu This is the non-past and past paradigm of the Hayu reflexive verb mut - 'to assess', based on Michailovsky (1981).
Vay/Paradigms/to get up Hayu All paradigms of the Hayu intransitive verb bUk - 'to get up', based on Michailovsky (1974)..
Vay/Paradigms/to get up/I Hayu These are the non-past and past paradigms of the Hayu intransitive verb bUk - 'to get up', based on Michailovsky (1974).
Vay/Paradigms/to get up/T Hayu These are the non-past and past paradigms of the Hayu transitive verb pUk - 'to get (s.o.) up', based on Michailovsky (1974).
Vay/Paradigms/to get up/TA Hayu This is the non-past and past applicative paradigm of the Hayu verb pok - 'to get up', based on Michailovsky (1981).
Wme/Paradigms/to all Wambule All paradigms.
Xlo/Paradigms/to X Nipmuck
Xlo/Paradigms/to X/TI Nipmuck
Ybh/Paradigms/to all Yakkha All paradigms.
Ybh/Paradigms/to all/Aff Yakkha Affirmative paradigms in Non-past and past.
Ybh/Paradigms/to all/Neg Yakkha Negative paradigms in Non-past and Past tense.
Ybh/Paradigms/to all/Npst Yakkha Non-Past paradigms in affirmative and negative polarity.
Ybh/Paradigms/to all/Pst Yakkha Past paradigms in affirmative and negative polarity.
Ybh/Paradigms/to all/T Yakkha All Transitives
Ybh/Paradigms/to all/T/Aff Yakkha All affirmative transitives.
Ybh/Paradigms/to all/T/Neg Yakkha All negative transitives.
Ybh/Paradigms/to all/T/Npst Yakkha All transitives in Non-Past tense.
Ybh/Paradigms/to all/T/Pst Yakkha All transitives in Past tense.
Ybh/Paradigms/to go Yakkha All Intransitives (to go)
Ybh/Paradigms/to go/Aff Yakkha Intransitives affirmative.
Ybh/Paradigms/to go/Neg Yakkha Intransitives negative.
Ybh/Paradigms/to go/Npst Yakkha Intransitives Non-Past.
Ybh/Paradigms/to go/Pst Yakkha Intransitives Past.
Ybi/Paradigms/to all Yamphu
Ybi/Paradigms/to all/T Yamphu Comparison page for the transitive verb khaks, "to see" taken from Roland Rutgers (1997): "(1998). Yamphu: Grammar, Texts & Lexicon.".
Ybi/Paradigms/to eat Yamphu All intransitives.
Ybi/Paradigms/to eat/Npst Yamphu Intransitive Non-Past forms.
Ybi/Paradigms/to see/Pos Yamphu Comparison page for the past and non-past in the positive for the transitive verb khaks, "to see" taken from Roland Rutgers (1997): "(1998). Yamphu: Grammar, Texts & Lexicon.".
Yee/Paradigms/to X/I Yimas Intransitives: positive vs. negative
Yrk/Paradigms/to all Nenets
Yrk/Paradigms/to dress Nenets
Yur/Paradigms/to all Yurok
Yur/Paradigms/to hear Yurok
Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Help
Templates
Toolbox