Ybi/Paradigms/to eat

From ProAlKi

Jump to: navigation, search

All intransitives.


Non-Preterite
Positive Negative Preterite Perfect
1s ca:ca:caʔindindŋaŋanga
1de ca:ca:canʔindindjiciciŋaŋanga
1pe ca:ca:candʔindindiiiŋŋangamamama
1di ca:ca:canʔindindjicici
1pi ca:ca:candʔindindiii
2s ca:ca:caʔaʔindind
2d ca:ca:canʔindindjicici
2p ca:ca:candʔindindanananiiiŋŋng/2
3s ca:ca:caʔaʔindind
3d ca:ca:canʔindindjicici
3p ca:ca:camʔindindmimimi


1s ca:ca:caŋaŋanganinini
1de ca:ca:cajiciciŋaŋanganinini
1pe ca:sca:caiiiŋŋangamamamaninini
1di ca:ca:cajicicininini
1pi ca:sca:caiiininini
2s ca:ca:caninini
2d ca:ca:cajicicininini
2p ca:sca:caanananiiiŋŋng/2ninini
3s ca:ca:caninini
3d ca:ca:cajicicininini
3p ca:ca:camimimininini


1s ca:sca:caaaŋanga
1de ca:sca:caaaajiciciŋanga
1pe ca:sca:caaaiiiŋŋangamamama
1di ca:sca:caaaajicici
1pi ca:sca:caaaiii
2s ca:sca:caaaa
2d ca:sca:caaaajicici
2p ca:sca:caaaanananiiiŋŋng/2
3s ca:sca:caaaa
3d ca:sca:caaaajicici
3p ca:sca:caaaamimimi


1s ca:ca:cattʔittaittaŋanga
1de ca:ca:catʔittaittacciciŋanga
1pe ca:ca:cattʔittaittaiiiŋŋangamamama
1di ca:ca:catʔittaittacicici
1pi ca:ca:cattʔittaittaiii
2s ca:ca:cattaʔittaitta
2d ca:ca:catʔittaittacicici
2p ca:ca:cattʔittaittaanananiiiŋŋng/2
3s ca:ca:cattaʔittaitta
3d ca:ca:catʔittaittacicici
3p ca:ca:cattaʔittaittamimimi


HelpMinimiseRefresh Color Switcher v0.9rc1 Beta

Personal tools
Namespaces
Variants
Actions
Navigation
Help
Templates
Toolbox